Nagroda ma na celu pokazanie obywatelom szerszych korzyści społeczno-ekonomicznych wynikających z inwestycji UE w badania i innowacje oraz zachęcenie beneficjentów projektów do najlepszego zarządzania wynikami badań i ich wykorzystania. Zwycięskie projekty z 2019 r. dotyczyły opracowania nowego leku na rzadką chorobę, pomogły zapobiegać znęcaniu się nad dziećmi, zwiększyły bezpieczeństwo przeglądania sieci i chroniły obszary przybrzeżne przed skutkami zmian klimatu.
– Przyznając tę nagrodę, chcemy podkreślić, w jaki sposób badania finansowane przez UE mogą przynieść korzyści obywatelom i społeczeństwu. Zwrócimy uwagę na projekty, które mają wpływ na gospodarkę, środowisko lub kształtowanie polityki. Z niecierpliwością czekam na wiele doskonałych przykładów tego, jak badania finansowane przez UE wpływają na nasze codzienne życie – powiedziała Mariya Gabriel, unijna komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.
Nagroda uhonoruje konkretne osiągnięcia, które mają udowodnioną wartość dla społeczeństwa, i ludzi, którzy to uczynili. W konkursie mogą brać udział wyłącznie projekty 7PR i Horyzontu 2020, które są już zamknięte i można ocenić ich wpływ. Każdy z pięciu zwycięzców otrzyma 10 000 euro.
Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 2 kwietnia 2020 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji we wrześniu w Brukseli.
autor: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE