„BlueInvest” jest funduszem utworzonym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (część Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego; EBI). Jego kapitał wynoszący 75 mln euro będzie przeznaczony na działania wspierające tzw. niebieską gospodarkę, tj. inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami.
Jednocześnie z informacji, do jakich jako pierwszy dotarł „Bloomberg”, wynika, że 10 marca, czyli w dniu prezentacji unijnej strategii przemysłowej, Komisja przedstawi ponad 40 działań wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym (circular economy), m.in. w zakresie recyklingu metali, plastików oraz innych tworzyw sztucznych czy ujednolicenia ładowarek do urządzeń mobilnych.
Oceany na pierwszej linii frontu
W przypadku „BlueInvest” działania mają być nakierowane na wsparcie podmiotów, firm i start-upów operujących w tzw. niebieskiej gospodarce. Obejmuje ona firmy, które wytwarzają towary lub świadczą usługi na rzecz gospodarki morskiej. Przedsiębiorstwa te opracowują rozwiązania dotyczące np. energii odnawialnej, biotechnologii czy technologii informatycznej wykorzystywanych w gospodarce morskiej.
„Oceany jako pierwsze odczują skutki zmian klimatycznych, ale kryją w sobie również wiele potencjalnych rozwiązań kryzysu klimatycznego w każdym sektorze morskim, od rybołówstwa i akwakultury po morską energię wiatrową, energię fal i pływów morskich, niebieską biotechnologię i wiele innych dziedzin związanych z innowacyjnością”, powiedział Virginijus Sinkeviczius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
Komisja podkreśla, że „BlueInvest” – część Planu inwestycyjnego dla Europy zapoczątkowanego jeszcze w trakcie Komisji Jean-Claude’a Junckera – ma za zadanie pobudzić „zielone” inwestycje, sprzyjać tworzeniu miejsc pracy i napędzać wzrost gospodarczy.
Wspólna ładowarka i rewizja strategii
Tymczasem jak donosi agencja „Bloomberg” już w przyszłym miesiącu Komisja przedstawi 40 propozycji działań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Z informacji agencji wynika, że regulacje będą dotyczyły m.in. wytrzymałości, naprawiania i recyklingu produktów. Wśród propozycji znajdzie się także zapis o ujednoliceniu ładowarek do urządzeń mobilnych. O propozycji debatował przed trzema tygodniami Parlament Europejski. Komisja do tej pory była przeciwna przygotowania projektu, starając się przekonać firmy do dobrowolnych zmian.
Wśród propozycji ma znaleźć się także rewizja unijnych przepisów odnośnie opakowań i odpadków po opakowaniach. Wszystkie działania mają na celu – jak przekonuje Komisja – rozsądniejsze korzystanie z zasobów. Unijna egzekutywa podkreśla, że zmiany są nieuniknione, tym bardziej jeżeli weźmie się pod uwagę, że połowa całkowitej emisji gazów cieplarnianych w regionie i ponad 90 proc. utraty bioróżnorodności biologicznej jest rezultatem wydobycia i przetwarzania tworzyw, paliw i żywności.
Obie inicjatywy wpisują się w działania dotyczące realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu – sztandarowej propozycji Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen – która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz intensyfikacji działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Autor: Euractiv