W postępowaniu konkursowym Uniwersytet Medyczny w Poznaniu otrzymał pierwszą gwiazdkę i stał się tym samym jednym z pierwszych w Polsce centrum, które w przyszłości będą uprawnione do ubiegania się o środki pieniężne w ramach projektów sektorowych. Jednym z warunków uzyskania takiego statusu było włączenie w skład konsorcjum aplikującego jednostki samorządu terytorialnego. Stało się to możliwe dzięki podpisaniu przez Marzenę Wodzińską, Członkinię Zarządu Województwa w grudniu 2019 r. listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy Województwem Wielkopolskim a UMP.
Uzyskanie certyfikatu „European Innovation Partnership” jest wspólnym sukcesem w działaniach na rzecz seniorów. Wyróżnienie to kwalifikuje działalność w Wielkopolsce do modelu opartego na zrównoważonej współpracy pomiędzy Uniwersytetem, Urzędem Marszałkowskim, Szpitalami Klinicznymi oraz biznesem pokazując jednocześnie, że jesteśmy w grupie najlepszych regionów, które aktywnie pracują na rzecz osób starszych w Europie. Aktywność w ramach partnerstwa jest jednoczesnym umiędzynarodowieniem aktywności UMP na rzecz innowacji medycznych. Daje możliwość wymiany doświadczeń i uczenia się od tych ośrodków, które szerzej wykorzystują technologie medyczne na co dzień.
Certyfikat „strony referencyjnej” potwierdza wkład poznańskich uniwersytetów w rozwój wielkopolskich strategii na rzecz innowacji i gospodarki. Motywem przewodnim wyróżnionego konsorcjum - zgodnym z jedną z inteligentnych specjalizacji Wielkopolski – będzie opracowanie i wdrożenie wirtualnych konsultacji medycznych, które docelowo pozwoliłyby na zmniejszenie liczby pacjentów korzystających z pomocy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Konsultacje te, w oparciu o uczenie maszynowe i rozszerzoną rzeczywistość mogłyby być pierwszym etapem ukierunkowanego przepływu chorych do właściwego specjalisty w ramach pomocy doraźnej (również wieczorowej). Grupą docelową byliby mieszkańcy Wielkopolski, którzy niekoniecznie muszą korzystać z wykwalifikowanej pomocy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, a którzy mogliby uzyskać konkretne wsparcie w ramach ww. wirtualnych konsultacji medycznych.
***
Partnerstwo w Innowacji na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia się w Europie jest inicjatywą zainicjowaną przez Komisję Europejską w celu wspierania innowacji i transformacji cyfrowej w dziedzinie aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu. Współpraca z nowymi, europejskimi partnerami pracującymi na rzecz zdrowego starzenia się daje możliwość aplikowania o wspólne granty europejskie (w ramach programów badań i rozwoju Horyzont 2020 i Horyzont Europa) i wzmacnia pozycję Wielkopolski na arenie międzynarodowej.
Więcej informacji na temat “The Extended Third Call for Reference Sites of the European Innovation Partnership for Active and Healthy Ageing (EIP on AHA)”.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. UMP i UMWW