Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

1 zdj„Polska jest krajem bardzo podzielonym, bardzo spolaryzowanym. Zupełnie inny jest charakter obszarów miejskich i wiejskich. Kraj podzielił się dokładnie na dwie połowy” – mówiła Anna Słojewska, brukselska korespondentka dziennika „Rzeczpospolita”, we wtorek 15 października podczas debaty „Polska zagłosowała” we wspólnej siedzibie Wielkopolski i Hesji w Brukseli.  Regiony partnerskie zorganizowały spotkanie nt. polskich wyborów parlamentarnych w ramach szerszego cyklu „Europa po wyborach”, który odbywa się z inicjatywy Hesji.

„Jeżeli chcesz odnieść sukces w wyborach, musisz stworzyć koalicję” – powiedziała Izabela Gorczyca, dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli, otwierając spotkanie. Nawiązała w ten sposób do faktu, że choć w wyborach do Sejmu sukces odniosło 5 bloków politycznych, w ławach sejmowych zasiądą przedstawiciele 15 różnych partii. Zwróciła również uwagę, że wysoki udział społeczeństwa w procesie decydowania o władzy świadczy o żywym zainteresowaniu nim Polaków i efektywnych kampaniach profrekwencyjnych. „Frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych 2019 r. była najwyższa spośród wszystkich polskich wyborów od 1989 roku - w głosowaniu wzięło udział 61,74% uprawnionych. To o 10 % więcej niż 4 lata temu" – podkreśliła Izabela Gorczyca. Wskazała także, że w Wielkopolsce frekwencja była jeszcze wyższa niż w kraju i wyniosła 62,95 proc., natomiast w samym okręgu poznańskim - 73,95 proc. i była jedną z najwyższych w Polsce.

„Wynik Prawa i Sprawiedliwości jest niższy od zakładanego przed wyborami przez członków tej partii” – zaznaczyła Anna Słojewska, brukselska korespondentka dziennika „Rzeczpospolita”. Podczas spotkania przedstawiła i omówiła wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu. Wskazała, że nie różnią się one znacząco od tych przewidywanych w sondażach. Dziennikarka zwróciła uwagę, że partia rządzącą, choć z wyższym łącznym wynikiem niż 4 lata temu, zdobyła taką samą ilość mandatów w Sejmie RP. Utraciła

2 zdjnatomiast większość w Senacie, co może oznaczać wydłużenie procesu legislacyjnego w polskim parlamencie. Zgodnie z przewidywaniami, do ław poselskich powrócili przedstawiciele Lewicy. Zdaniem Słojewskiej, zaskoczeniem był rezultat Ludowców wyższy od wskazywanego przez większość przedwyborczych sondaży. Ponadto, do ogłoszenia oficjalnych wyników nie było też jasne, czy w Sejmie znajdą się przedstawiciele Konfederacji. „Partia rządząca w Polsce znalazła się nagle w nowej sytuacji. Została otoczona przez inne partie, zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej” – podsumowała Słojewska.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli