„Zmiany nastąpią bez względu na to, czy ludzie tego chcą, czy nie. Dlatego chcemy zaangażować w ten proces społeczeństwo i władze lokalne” - powiedział podczas międzynarodowej debaty współorganizowanej przez Biuro Wielkopolski w Brukseli nt. transformacji energetycznej Jakub Jackowski, zastępca dyrektora z Departamentu Gospodarki UMWW. W ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, Wielkopolska zaprezentowała projekt stworzenia Doliny Wodorowej na obszarach pogórniczych. Współorganizatorami wydarzenia byli, obok Wielkopolski w roli gospodarza, Barcelona, Malmö, Kopenhaga, Hanower, Roeselare i „Dublin Climate Action”.
Jakub Jackowski zwrócił uwagę, że energetyka węglowa ma w Polsce długą historię i jest kojarzona z okresem dobrobytu, dlatego ważne jest, aby przedstawić jasną wizję zmian i powodów, dla których są one niezbędne. „Wielkopolski samorząd rozumie, jak ważne jest podnoszenie świadomości mieszkańców. Transformacja energetyczna zaczyna się od ludzi, bo to oni muszą w rezultacie zmienić swoje życie i znaleźć nowe zatrudnienie”- podkreślił, zaznaczając, że takie zmiany wymagają długoterminowych strategii skierowanych na zmianę profilu zawodowego mieszkańców. Przedstawił ideę Porozumienia na rzecz Sprawiedliwej Transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej: „Budujemy porozumienia między partnerami społecznymi i samorządami lokalnymi, aby zaangażować obywateli w cały proces transformacji energetycznej” – mówił. Samorząd Województwa Wielkopolskiego podpisał porozumienie, którego sygnatariuszami zostało ponad 40 podmiotów reprezentujących sektor publiczny, prywatny i organizacje pozarządowe. „Nawet jeśli zdobędziemy pieniądze, ale nie przekonamy do zmian obywateli, nie uda nam się niczego zmienić” – podsumował Jackowski.

Międzynarodowa debata pod tytułem „Miasta i regiony w poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań w zakresie transformacji energetycznej” została zorganizowana na bazie współpracy Biura Wielkopolski z partnerami z innych krajów w ramach szerszego tematu „Bardziej ekologiczna Europa". Miała ona za zadanie pokazać, w jaki sposób władze lokalne i regionalne wdrażają zrównoważone rozwiązania mające na celu przejście na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, zaprezentowanie na forum unijnym dobrych praktyk wypracowywanych w Wielkopolsce w tym obszarze oraz umożliwić wymianę doświadczeń w międzynarodowym gronie.
autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
autor zdjęć: Biuro Wielkopolski w Brukseli, Monitor Wielkopolski