Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

mikrofon komisja europejskaZanim nowa Komisja Europejska, czyli organ wykonawczy UE, będzie mogła objąć urząd, Parlament sprawdzi kompetencje kandydatów na komisarzy podczas publicznych przesłuchań.

W dniach 23–26 maja, ponad 200 000 000 obywateli w 28 krajach UE poszło do urn, aby wybrać swoich przedstwicieli do Parlamentu Europejskiego, udzielając im tym samym silnego mandatu demokratycznego, w tym również do głosowania nad kandydaturami członków nowej Komisji Europejskiej oraz sprawdzania ich kompetencji. Wybrani przez obywateli UE posłowie do Parlamentu Europejskiego wysłuchają również pomysłów kandydatów oraz ocenią ich gotowość do podejmowania konkretnych działań w kwestiach, które są ważne dla Europejczyków.

W lipcu, posłowie do PE wybrali Ursulę von der Leyen na następną Przewodniczącą Komisji Europejskiej. Na przełomie września i października, Parlament planuje sprawdzić kompetencje i umiejętności zaproponowanego przez nią zespołu komisarzy, który skompletowała spośród kandydatów przedstawionych przez państwa członkowskie. Zapewnienie równości płci jest jednym z jej priorytetów.

Wysłuchania: jak to działa

Po zatwierdzeniu przez Radę ostatecznej listy kandydatów na komisarzy, nowa Przewodnicząca Komisji przedstawi swój nowy zespół, czyli kolegium komisarzy, z podziałem na obszary, którymi będą się zajmować.

Jednak zanim kandydaci na komisarzy będa mogli objąć urząd, Parlament Europejski zorganizuje wysłuchania sprawdzające, czy mają oni odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do sprawowania proponowanych stanowisk.

Każdy kandydat lub kandydatka przejdzie trzygodzinne, transmitowane na żywo przesłuchanie przed komisją lub komisjami Parlamentu zajmującymi się proponowaną dla nich tematyką. Po przesłuchaniu, odpowiednie komisje przygotują ocenę kompetencji poszczególnych kandydatów, która zostanie następnie sfinalizowana przez Konferencję Przewodniczących, składającą się z liderów grup politycznych w PE i przewodniczącego PE.

Czasami wysłuchania mogą doprowadzić do wycofania kandydatury lub zmiany teki. Na przykład w 2014 r., Alenka Bratušek (kandydatka na komisarz ds. Unii Energetycznej) wycofała swoją kandydaturę po negatywnej ocenie wystawionej przez komisje parlamentarne zajmujące się energią i środowiskiem.

Po zakończeniu przesłuchań, Parlament zagłosuje nad składem nowej Komisji Europejskiej. Dopiero na tej podstawie, nowa Komisja będzie mogła rozpocząć swoją kadencję. Ten proces wzmacnia legitymację demokratyczną działań przyszłego organu wykonawczego UE.

Więcej informacji
Nowo wybrana przewodnicząca Ursula von der Leyen

Biuletyn o wysłuchaniach

Biuletyn o kontroli parlamentarnej

autor: Parlament Europejski