Ponad 2100 osób z Unii Europejskiej i spoza niej ubiegało się o członkostwo w Radach pięciu misji powołanych ds. nowotworów, ds. dostosowania do zmian klimatu, ds. zdrowych oceanów, ds. neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast oraz ds. zdrowej gleby i żywności. Każda z misji składa się z 15 ekspertów, w tym przewodniczącego.
Przewodniczącą Rady Misji ds. neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast została prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz. W Radzie Misji ds. nowotworów zasiada prof. Konrad Rydzyński - dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. Wśród zasiadających w Radzie Misji ds. zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych jest Monika Stankiewicz - sekretarz wykonawcza Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, z kolei w Radzie Misji ds. zdrowej gleby i żywności prof. Marta Pogrzeba – profesor nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.
Pełen skład Rad Misji można znaleźć tutaj.
Ponadto dla każdej misji powołane zostanie zgromadzenie, w którym zasiądzie większa liczba ekspertów wysokiego szczebla. Zgromadzenia te zapewnią dodatkową pulę pomysłów, wiedzy i doświadczenia, które zostaną aktywnie wezwane do przyczynienia się do powodzenia pięciu misji.
„Misje będą dotyczyć niektórych z głównych wyzwań, przed którymi stoją obywatele Europy” - powiedział przy okazji ogłoszenia Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji. Do końca 2019 r. wybrani eksperci wskażą w ramach rad misji pierwsze konkretne działania każdej z nich. Pierwsza dyskusja członków rad misji z obywatelami, zainteresowanymi stronami i ekspertami z państw członkowskich odbędzie się podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24-26 września br.
Autor: Biuro Wielkopolski na podst. Komisji Europejskiej