Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

parlimentParlament Europejski nowej kadencji wybrał wczoraj (17 lipca br.) 44 delegacje międzyparlamentarne, które będą współpracowały z członkami parlamentów innych krajów i regionów oraz z parlamentarzystami w organizacjach międzynarodowych.

Delegacje międzyparlamentarne utrzymują stosunki i wymieniają informacje z parlamentarzystami w innych krajach, regionach i organizacjach w celu promowania podstawowych wartości UE: wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności.

Istnieją trzy rodzaje delegacji międzyparlamentarnych: do zgromadzenia parlamentów, do komisji międzyparlamentarnych i do spraw stosunków z innymi państwami.

Europarlamentarzyści z Wielkopolski zostali wybrani członkami pięciu delegacji.

Ewa Kopacz (Europejska Partia Ludowa) została członkiem dwóch delegacji : do spraw stosunków z państwami Ameryki Środkowej oraz do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Sprawować będzie również zastępstwo w Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową.

Zdzisław Krasnodębski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) uczestniczyć będzie w pracach Delegacji do spraw Współpracy w ramach Wymiaru Północnego i do spraw Stosunków ze Szwajcarią i Norwegią, do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE–Islandia oraz do Wspólnej Komisji Parlamentarnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zastępstwie natomiast uczestniczyć będzie w Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową.

Leszek Miller (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów) został członkiem Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina, a także zastępcą w Delegacji do spraw stosunków z Białorusią.

Andżelika Możdżanowska (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) została wybrana członkiem Delegacji do spraw stosunków z Półwyspem Koreańskim, a w zastępstwie - Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Sylwia Spurek (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów) sprawować będzie zastępstwo w Delegacji do spraw stosunków z Kanadą.

Skład tych delegacji musi gwarantować sprawiedliwą reprezentację państw członkowskich, poglądów politycznych i płci. Przewodniczący i wiceprzewodniczący delegacji będą wybierani na posiedzeniach inauguracyjnych delegacji, które mają się odbyć we wrześniu br.

Obecnie 5 z 44 delegacji Parlamentu Europejskiego bierze udział w zgromadzeniach parlamentów (np. Delegacja ds. stosunków ze Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO). Delegacje PE do „komisji międzyparlamentarnych" są w większości dwustronne: delegacja Parlamentu Europejskiego i inna delegacja reprezentująca parlament krajowy. Parlament Europejski ma obecnie 15 takich delegacji (np. Delegacja do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina). Większość delegacji Parlamentu (24) to delegacje do spraw stosunków z innymi państwami (np. Delegacja do spraw stosunków z Kanadą).

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Parlamentu Europejskiego