Dzięki inicjatywie Biura w Brukseli Wielkopolska dołączyła w połowie września br. do kolejnej sieci współpracy regionów europejskich. Członkostwo w niej ułatwia szybki dostęp do informacji na temat nowych propozycji aktów prawnych, które Komisja Europejska przedstawia do zatwierdzenia Parlamentowi oraz Radzie UE. Sieć Monitorowania Subsydiarności nie tylko umożliwi Wielkopolsce dostęp do zagadnień, które dotyczą bezpośrednio władz lokalnych i regionalnych, lecz również pozwoli naszemu regionowi na aktywny udział w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej poprzez wymianę komentarzy i koncepcji z innymi partnerami.
Sieć Monitorowania Subsydiarności – zadania, sposób działania i partnerzy
W praktyce sieć działa poprzez interaktywną stronę internetową. Zarejestrowani partnerzy sieci otrzymają e-mail informujący o sprawdzaniu poprzez Sieć Monitorowania Subsydiarności nowego dokumentu Komisji Europejskiej pod kątem zgodności z zasadą subsydiarności. Do przekazywania komentarzy członkowie sieci otrzymują standardowy formularz elektroniczny – istnieje jednak możliwość załączania dodatkowych informacji. Kryteria stosowane przez Komitet Regionów podczas monitorowania subsydiarności bazują na Traktatach Europejskich, Protokole Subsydiarności oraz proporcjonalności określonej w Traktacie z Amsterdamu. Czas wnoszenia uwag do Komitetu Regionów wynosi około 6 tygodni od ogłoszeniu w sieci testu monitorującego subsydiarność.
Subsydiarność jest bardzo ważną cechą ustrojową demokratycznych państw, które tworzą Unię Europejską. Według niej wszelkie decyzje powinny zapadać na szczeblu możliwie najbliższym obywatelom, a więc w gminach, regionach itp. a nie w centrum administracyjno-rządowym. Subsydiarność wytycza ścisłe granice w podziale zadań między organami UE a administracjami rządowymi (również władzami regionalnymi lub lokalnymi), stojąc tym samym na straży samodzielności tych ostatnich. Jest jedną z najpilniej strzeżonych przez państwa członkowskie zasad prowadzenia polityki w Unii. Zasada subsydiarności jest ściśle powiązana z zasadą proporcjonalności, która reguluje podział kompetencji między Wspólnotą a Państwami Członkowskimi.
W październiku 2005 roku Komitet Regionów rozpoczął pilotażową fazę wprowadzania sieci monitorowania subsydiarności. Zakończyła się ona w styczniu 2007 roku, w marcu natomiast uruchomiono stronę internetową sieci monitorowania subsydiarności.