Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Dzięki inicjatywie Biura w Brukseli Wielkopolska dołączyła w połowie września br. do kolejnej sieci współpracy regionów europejskich. Członkostwo w niej ułatwia szybki dostęp do informacji na temat nowych propozycji aktów prawnych, które Komisja Europejska przedstawia do zatwierdzenia Parlamentowi oraz Radzie UE. Sieć Monitorowania Subsydiarności nie tylko umożliwi Wielkopolsce dostęp do zagadnień, które dotyczą bezpośrednio władz lokalnych i regionalnych, lecz również pozwoli naszemu regionowi na aktywny udział w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej poprzez wymianę komentarzy i koncepcji z innymi partnerami.

Sieć Monitorowania Subsydiarności – zadania, sposób działania i partnerzy

Sieć Monitorowania Subsydiarności została stworzona w celu ułatwienia przepływu informacji pomiędzy władzami lokalnymi i regionalnymi oraz instytucjami Unii Europejskiej w zakresie różnych dokumentów i propozycji Komisji Europejskiej, które będą wywierały bezpośredni wpływ na władze lokalne i regionalne oraz tworzoną przez nie politykę. Sieć spełnia dwa zadania: gwarantuje szybkie i wydajne dostarczanie partnerom sieci informacji dotyczących inicjatyw Komisji Europejskiej oraz dostarcza członkom sieci interaktywne narzędzie, dzięki któremu partnerzy sieci mogą uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej poprzez zamieszczanie komentarzy i wyrażanie swoich obaw w kwestii konkretnych propozycji legislacyjnych. Jednym słowem chodzi o stworzenie władzom lokalnym i regionalnym możliwości nie tylko szybkiego wyszukiwania informacji, ale także wyrażania swoich opinii. 
W praktyce sieć działa poprzez interaktywną stronę internetową. Zarejestrowani partnerzy sieci otrzymają e-mail informujący o sprawdzaniu poprzez Sieć Monitorowania Subsydiarności nowego dokumentu Komisji Europejskiej pod kątem zgodności z zasadą subsydiarności. Do przekazywania komentarzy członkowie sieci otrzymują standardowy formularz elektroniczny – istnieje jednak możliwość załączania dodatkowych informacji. Kryteria stosowane przez Komitet Regionów podczas monitorowania subsydiarności bazują na Traktatach Europejskich, Protokole Subsydiarności oraz proporcjonalności określonej w Traktacie z Amsterdamu. Czas wnoszenia uwag do Komitetu Regionów wynosi około 6 tygodni od ogłoszeniu w sieci testu monitorującego subsydiarność. Sieć Monitorowania Subsydiarności jest skierowana do władz lokalnych i regionalnych Unii Europejskiej oraz wspierających je struktur i stowarzyszeń. Dodatkowo, do przyłączenia się do sieci zachęca się zrzeszenia władz lokalnych i regionalnych na poziomie europejskim. Zgodnie z zasadą transparencji, współpracy międzyinstytucjonalnej oraz dobrych rządów, do udziału w sieci zostaną zaproszone instytucje europejskie i krajów członkowskich, w szczególności parlamenty krajowe. Obecnie do sieci przyłączyło się już 50 samorządów lokalnych i regionalnych. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne.  Zasada subsydiarności jedną z podstawowych zasad ustrojowych Unii Europejskiej. Oznacza, że na szczeblu wspólnotowym powinny być podejmowane tylko te działania, które zapewniają większą skuteczność i efektywność, niż w przypadku, gdyby prowadzenie stosownych akcji pozostawić w wyłącznej kompetencji rządów poszczególnych państw członkowskich. W kontekście Unii Europejskiej zasada subsydiarności odnosi się z jednej strony do podziału zadań między organami Wspólnot Europejskich a administracjami rządowymi (również władzami regionalnymi lub lokalnymi), a z drugiej dotyczy zakresu prawodawstwa wspólnotowego, zarówno w aspekcie tematyki, jak i charakteru regulacji.
Subsydiarność jest bardzo ważną cechą ustrojową demokratycznych państw, które tworzą Unię Europejską. Według niej wszelkie decyzje powinny zapadać na szczeblu możliwie najbliższym obywatelom, a więc w gminach, regionach itp. a nie w centrum administracyjno-rządowym. Subsydiarność wytycza ścisłe granice w podziale zadań między organami UE a administracjami rządowymi (również władzami regionalnymi lub lokalnymi), stojąc tym samym na straży samodzielności tych ostatnich. Jest jedną z najpilniej strzeżonych przez państwa członkowskie zasad prowadzenia polityki w Unii. Zasada subsydiarności  jest ściśle powiązana z zasadą proporcjonalności, która reguluje podział kompetencji między Wspólnotą a Państwami Członkowskimi.
 Od momentu stworzenia Komitetu Regionów w 1994 roku, nawoływał on do lepszego stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej, opierając się na Traktacie z Amsterdamu i Traktacie z Nicei, a następnie Europejskim Traktacie Konstytucyjnym. Jednocześnie stale wyrażał również chęć wzmocnienia monitorowania stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności jako części swojej instytucjonalnej działalności. Rola polityczna oraz tworzenie sieci ułatwiającej lepsze stosowanie zasad subsydiarności i proporcjonalności w Unii Europejskiej została uznana i zyskała poparcie innych instytucji Unii Europejskiej.
W październiku 2005 roku Komitet Regionów rozpoczął pilotażową fazę wprowadzania sieci monitorowania subsydiarności. Zakończyła się ona w styczniu 2007 roku, w marcu natomiast uruchomiono stronę internetową sieci monitorowania subsydiarności.