Program wyjazdu studyjnego koncentrował się wokół dwóch obszarów dotyczących migracji. Z jednej strony radni zapoznali się z unijną polityką w obszarze integracji cudzoziemców i możliwościami uzyskania dodatkowego finansowania, z drugiej natomiast poznali najlepsze praktyki realizowane przez belgijskie samorządy oraz inne regiony europejskie w tym zakresie.
W trakcie wizyty radni mieli okazję spotkać się z posłami do Parlamentu Europejskiego: Krystyną Łybacką, Agnieszką Kozłowską-Rajewicz i Zdzisławem Krasnodębskim oraz przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Europejskiej (KE). Głównym tematem rozmów były działania podejmowane przez Unię Europejską w zakresie integracji cudzoziemców oraz możliwości finansowania projektów z tego obszaru. Justyna Głodowska-Wernert oraz Antoine Savary z KE zaznaczyli, że wyzwania związane z integracją różnią się w zależności od kraju członkowskiego. Unijna polityka integracyjna musi na te zróżnicowane terytorialnie potrzeby skutecznie odpowiadać, dlatego tak ważne jest, aby KE współpracowała w tym zakresie nie tylko z państwami, ale również włączała w nią unijne samorządy. To właśnie w miastach, regionach i na wsiach odbywa się cały proces integracyjny – podkreślali przedstawiciele Komisji Europejskiej. Ze swojej strony wielkopolscy radni przedstawili potrzeby i wyzwania stojące przed Wielkopolską, głównie związane z napływem Ukraińców do regionu i potrzebą ich integracji.
Ważnym tematem rozmów były kwestie finansowania polityki imigracyjnej. Komisja Europejska ma nadzieję na trzykrotne zwiększenie budżetu Funduszu Azylu Migracji i Integracji w kolejnym okresie programowania na lata 2021-2027. Na poziomie UE podejmowane są również działania mające na celu wpisanie kwestii integracji migrantów w formie procentowej do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. O tym, jak samorządy mogą wykorzystywać finansowanie unijne w praktyce mówił Luis Miranda z sieci EARLALL (Europejskie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych na rzecz Uczenia się przez Całe Życie). Przedstawił on przykłady czterech projektów realizowanych w różnych częściach Europy, w ramach których odbywa się społeczno-zawodowa integracja uchodźców i migrantów. Projekty są finansowane z programu Erasmus + oraz Programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych. Na decyzję o dofinansowaniu czekają dwa projekty złożone właśnie do Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
O tym, jak w praktyce wygląda integracja migrantów członkowie Komisji mogli przekonać się na przykładzie belgijskiego miasta Mechelen, gdzie spotkali się z jego burmistrzem Bartem Somersem, urzędnikami miejskimi i osobami zaangażowanymi społecznie. Mechelen to wielokulturowe miasto (około 83 tys. mieszkańców), które jeszcze dwadzieścia lat temu borykało się z problemami przestępczości, przemocy i narkotyków. Obecnie jest ono znane głównie z prowadzonej z sukcesem integracji społecznej i gospodarczej migrantów. Burmistrz Bart Somers został doceniony przez Światową Fundację Gospodarzy Miast, która przyznała mu tytuł World Mayor za zarządzanie miastem. Dzięki jego polityce w Mechelen w harmonii żyje sto dwadzieścia dziewięć narodowości mówiących w sześćdziesięciu dziewięciu różnych językach. Prelegenci podkreślali, jak ważne jest wieloaspektowe włączanie cudzoziemców w życie miasta. Dzieje się to m.in. przez pomoc imigrantom, także tym z bardzo niskimi kwalifikacjami, w znalezieniu zatrudnienia na rynku pracy. Ważna jest również wymiana kulturowa, która odbywa się np. poprzez integrację w ramach czasu wolnego. Jako dobrą praktykę zaprezentowano tu mecz piłkarski drużyny migrantów z urzędnikami Mechelen.
Istotnym tematem podejmowanym podczas wyjazdu studyjnego była integracja poprzez edukację. Aby poznać, jak odbywa się ona w praktyce radni odwiedzili jedną z belgijskich szkół podstawowych, gdzie spotkali się z jej dyrektorem Dimitrim Van Den Doorenem. Zaprezentował on, jak funkcjonuje system nauczania dzieci z rodzin przybywających do Belgii i nie znających języka francuskiego. Uczą się one w oddzielnych klasach języka francuskiego oraz jednocześnie – żeby zintegrować się z resztą dzieci – uczestniczą w pozostałych zajęciach według standardowego trybu nauczania. Radni mieli również okazję wziąć udział w jednej z lekcji klasy „migracyjnej”.
Jednym z punktów programu podczas wyjazdu do Belgii było spotkanie w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Dyrektor placówki Izabela Gorczyca przedstawiła działalność i pracę Biura, a także plany na ten rok oraz możliwość współpracy z partnerami z regionu.
W wizycie studyjnej, której program został przygotowany przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli, udział wzięli radni: Przewodniczący Komisji Andrzej Plichta, Zbigniew Czerwiński, Patrycja Przybylska, Małgorzata Stryjska, Tadeusz Tomaszewski, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli