Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

refugesW 2018 r. wniosek o udzielenie na terenie Unii Europejskiej ochrony międzynarodowej złożyło 634,7 tys. osób. To o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Tym samym liczba wniosków o azyl spadła do poziomu z 2014 r., czyli sprzed wybuchu kryzysu migracyjnego.

Dane na temat wniosków o ochronę międzynarodową złożonych w państwach członkowskich UE podał Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). Wynika z nich, że od 2016 r. liczba osób składających wnioski o azyl w UE sukcesywnie spada. Jeszcze 3 lata temu było to ponad 1 mln wniosków rocznie.

Wciąż najwięcej osób składających wniosek o ochronę międzynarodową to obywatele Syrii. Było ich w ubiegłym roku 74,8 tys. Na kolejnych miejscach tego rankingu znaleźli się obywatele Afganistanu (45,3 tys.) oraz Iraku (42,1 tys.). 1/5 wniosków została złożona przez obywateli krajów, które mają z UE umowę o ruchu bezwizowym. Jednocześnie ten sam kraj jest w gronie tych, które najgłośniej sprzeciwiały się …

Mniej pozytywnych decyzji

Jednocześnie spadł odsetek pozytywnych decyzji o przyznaniu ochrony międzynarodowej. W pierwszej instancji wydano w 2018 r. 593,5 tys. decyzji. 34 proc. to decyzje pozytywne. Jeszcze w 2017 r. było to 40 proc. Najczęściej ochronę międzynarodową przyznawano obywatelom Syrii (87 proc.), Jemenu (87 proc.) oraz Erytrei (82 proc.). Najmniej pozytywnych decyzji otrzymywali natomiast obywatele Gruzji (3 proc.) i Gambii (4 proc.).

Wzrosła natomiast liczba tzw. wniosków kolejnych, czyli składanych przez osoby, które już przebywają na terenie UE i ochronę międzynarodową ubiegają się po raz kolejny. Było ich w 2018 r. o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. W sumie takie wnioski stanowią jednak tylko 10 proc. wszystkich złożonych w ubiegłym roku. Było ich 62,2 tys. Składali je głównie obywatele państw Bałkanów Zachodnich. Najwięcej – Albańczycy.

Urzędy azylowe w państwach członkowskich są też coraz mniej przeciążone złożonymi wnioskami, choć wciąż nie uporały się do końca z ich nawałem z lat 2015-2017. Na koniec 2018 r. w całej UE trwało 448,3 tys. postępowań w pierwszej instancji. Było to jednak o 26,5 tys. mniej niż rok wcześniej. Ale na koniec 2016 r. w urzędach rozpatrywano ponad 1 mln wniosków.