Ambasadorowie państw UE zatwierdzili dziś porozumienie prezydencji z Parlamentem z 13 grudnia w sprawie proponowanego ogólnoeuropejskiego produktu emerytalnego, czyli nowego rodzaju programu emerytur indywidualnych.
Proponowane rozporządzenie ma dać większy wybór osobom chcącym oszczędzać na emeryturę, a zarazem ma stymulować rynek emerytur indywidualnych. Według Komisji tylko 27% Europejczyków między 25 a 59 rokiem życia wybrało produkt emerytalny.
Starzenie się społeczeństw w Europie niesie ze sobą nowe wzywania. Musimy m.in. postarać się, by ludzie odłożyli dostatecznie dużo pieniędzy, które zapewnią im swobodne życie na emeryturze. Ogólnoeuropejski produkt emerytalny stworzy nową szansę długoterminowego oszczędzania za pośrednictwem rynków kapitałowych, a tym samym zmniejszy presję na finanse publiczne. Produkt ten – co jest olbrzymim atutem – pozwoli zgromadzić wszystkie oszczędności w pojedynczym indywidualnym programie emerytalnym, bez względu na to, gdzie w Europie je odłożono.
-Eugen Teodorovici, rumuński minister finansów
W myśl nowych przepisów produkty ogólnoeuropejskie będą miały te same standardowe cechy bez względu na miejsce sprzedaży. Będą oferowane przez szereg podmiotów, głównie firmy ubezpieczeniowe, banki, pracownicze fundusze emerytalne, firmy inwestycyjne i podmioty zarządzające aktywami.
Rynek emerytur indywidualnych w Europie jest obecnie rozdrobiony z powodu mozaiki przepisów utrudniających rozwijanie rynku na szczeblu UE. W niektórych państwach członkowskich właściwie nie istnieje.
Dla produktów opartych na instrumentach rynku kapitałowego wybór często jest ograniczony. Oznacza to wyższe koszty dla oszczędzających i niedostateczną płynność na rynkach.
Proponowany produkt to nowa ogólnoeuropejska opcja gromadzenia oszczędności, uzupełniająca państwowe, pracownicze i krajowe indywidualne programy emerytalne.
Produkt ten przyniósłby oszczędzającym następujące korzyści:
- większy wybór: oszczędzający mogliby wybierać spośród szerokiego grona podmiotów go oferujących w bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Mieliby wybór pomiędzy domyślną opcją bezpiecznego inwestowania a opcjami o różnych profilach ryzyka i zwrotu
- ochrona konsumentów: rozporządzenie zagwarantuje, że oszczędzający otrzymają informacje o kluczowych cechach produktu
- zmiana podmiotu: po minimum 5 latach od zawarcia umowy lub od poprzedniej zmiany oszczędzający mieliby prawo zmienić podmiot, zarówno na podmiot w kraju, jak i za granicą. (Mogliby to robić częściej, o ile dopuszczałby to oferent produktu). Opłata za zmianę byłaby ograniczona
- przenoszenie: oszczędzający mogliby nadal odprowadzać składki na produkt, nawet jeśli przenieśliby się do innego państwa członkowskiego.
Podmiotom oferującym programy emerytalne rozporządzenie da następujące możliwości:
- korzyści skali: będą mogły rozwijać produkty w różnych państwach członkowskich i efektywniej kumulować aktywa
- szerszy zasięg: kanały dystrybucji elektronicznej pozwolą dotrzeć do konsumentów w całej UE
- dystrybucja transgraniczna: unijny „paszport” pozwoli sprzedawać produkty w różnych państwach członkowskich.
Ponadto oferenci i oszczędzający będą mogli w różny sposób spieniężać produkt, gdy osiągnie on termin zapadalności.
Co dalej?
Tekst przejdzie teraz weryfikację prawno-językową. Potem Parlament i Rada zostaną poproszone o przyjęcie jego ostatecznej wersji.
Tekst porozumienia politycznego
Autor: Rada Europejska