UE nareszcie zyskała narzędzie zapewniające zdrową konkurencję między wszystkimi liniami lotniczymi. Powinno to przełożyć się na obniżone ceny i lepsze połączenia dla pasażerów.
--Norbert Hofer, austriacki minister transportu, innowacji i technologii, przewodniczący Rady
Według uzgodnień, w przypadku zarówno kompleksowych umów unijnych, jak i dwustronnych umów o transporcie lotniczym, zawieranych przez państwa UE z krajami pozaunijnymi będzie obowiązywała ta sama procedura wszczynania dochodzeń i przyjmowania środków kompensacyjnych.
Komisja będzie uprawniona do wszczęcia dochodzenia i podjęcia decyzji o środkach kompensacyjnych, jeżeli dana praktyka zakłócająca konkurencję będzie powodować szkody lub wyraźne ryzyko szkody dla unijnych przewoźników lotniczych. W tym drugim przypadku środki kompensacyjne zaczną obowiązywać dopiero wówczas, gdy ryzyko zamieni się w faktyczną szkodę.
Wszystkie środki kompensacyjne – finansowe lub operacyjne – będą przyjmowane w drodze aktu wykonawczego Komisji, ale operacyjne zostaną objęte bardziej rygorystyczną procedurą.
Proponowanym rozporządzeniem (po jego oficjalnym przyjęciu) zastąpione zostanie rozporządzenie, które już obowiązuje, ale ma pewne braki i nigdy nie było stosowane w praktyce. Nie istnieją obecnie międzynarodowe ramy w kontekście Światowej Organizacji Handlu (WTO) czy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), które regulowałyby konkurencję wśród przewoźników lotniczych.\
Procedura i dalsze kroki
Porozumienie z 20 listopada zatwierdzili ambasadorowie na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli. Uzgodniony tekst zweryfikują najpierw prawnicy lingwiści. Następnie formalnie przyjmie go Parlament, a potem Rada. Przyjęte rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji.
Uczciwa konkurencja w transporcie lotniczym
Autor: Rada Europejska