W świetle nadchodzących nowych Wieloletnich Ram Finansowych Komisja Europejska przedstawiła 1 czerwca br. propozycję nt. WPR w latach 2021-2027, zgodnie z którą pozycja regionów zostanie osłabiona, natomiast większą rolę będą miały państwa członkowskie. Opracowane stanowisko stanowi głos europejskich regionów, których celem jest zachowanie silnej Wspólnej Polityki Rolnej i roli europejskich regionów w jej wdrażaniu.
Głównymi postulatami są: zwiększenie wspólnych ambicji w celu sprostania wspólnym wyzwaniom, silny budżet przyszłej WPR, umożliwienie regionom sprawowania roli instytucji zarządzającej, bardziej sprawiedliwa i zrównoważona WPR oraz wzmocnienie rozwoju obszarów wiejskich.
Przedstawiciele regionów Koalicji przedstawili podczas spotkania istotę podtrzymania roli regionów w WPR. W wielu przypadkach obszary rolnicze nie rozwijałyby się, gdyby nie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podkreślono również, że zmniejszenia budżetu w latach 2021-2027 mogłoby uniemożliwić rozwój zrównoważonego rolnictwa, a także wpłynąć na dotacje dla rolników oraz jakość produktów. Niemożliwe wtedy byłoby również zmierzenie się z nadchodzącymi wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, ubóstwo regionów wiejskich oraz bezpieczeństwo żywności i bioróżnorodność.
Poparcie dla silnej roli regionów wyraził w swojej wypowiedzi również Guillaume Cros, Wiceprzewodniczący Rady Regionu Oksytania i sprawozdawca opinii KR dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej, który potwierdził, że rola wdrażania II filaru powinna należeć do regionów. W spotkaniu wzięła udział również europosłanka Isabelle Thomas, sprawozdawczyni raportu dot. przyszłego budżetu UE z ramienia PE, która stwierdziła, że głos regionów jest niezmiernie ważny i w pełni poparty przez Parlament Europejski. Debata powinna teraz zostać skierowana w stronę państw członkowskich, których rola ma zostać w przyszłości zwiększona.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli