W środę 19 września we wspólnej siedzibie regionów partnerskich Emilii-Romanii, Hesji, Nowej Akwitanii oraz Wielkopolski w Brukseli odbyła się wspólna konferencja nt. „100 lat od I Wojny Światowej – wnioski na przyszłość dla Europy”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele uczelni: historyk prof. Rafał Dobek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Anne-Marie Cocula - była Rektor Uniwersytetu Bordeaux-Montaigne, Prof. Jens Steffek z Instytutu Nauk Politycznych na Politechnice w Darmstadt, a także dr Luca Ferracci z Fundacji Nauk Religijnych Giovanni XXIII w Bolonii.
Wydarzenie otworzyła Isabelle Boudineau, Wiceprzewodnicząca ds. Europejskich i Międzynarodowych z regionu Nowa Akwitania oraz Mark Weinmeister, Sekretarz Stanu ds. Stosunków Federalnych i Europejskich w Kraju Związkowym Hesji. W swoich przemówieniach podkreślili, że przed Unią Europejską stoi wiele wyzwań ze względu na umacniający się w krajach członkowskich nacjonalizm oraz nadchodzący brexit, ale z drugiej strony wyrazili swoje przekonanie o sile europejskich instytucji.
Goście mieli okazję wysłuchać prezentacji niemieckiego politologa i historyka - Ingo Espenschieda, który w swojej multimedialnej prezentacji przedstawił historię Europy od początków XX wieku, zwracając szczególną uwagę na aspekt ludzki. Jak podkreślił, wspólna Europa była wtedy utopią. Ruchy paneuropejskie rozpoczęły się po zakończeniu I Wojny Światowej, ale ze względu na nadejście kolejnej wojny idea wspólnej Europy ucichła. Jak twierdzi historyk: „Dopiero rok 1950 był zwrotem o 180 stopni. Robert Schuman podpisał deklarację, która zupełnie zmieniła Europę – dzięki niej dzisiaj w Parlamencie Europejskim zasiadają przedstawiciele państw zarówno Zachodniej, jak i Wschodniej Europy”.
Społeczeństwo obywatelskie było tematem panelu dyskusyjnego moderowanego przez Francoise Chotard, ekspertkę ds. europejskich. Prof. Rafał Dobek powiedział: „Wiele razy relacje między narodowościami ulegały pogorszeniu ze względu na decyzje polityczne. Jednak zdarzenia z przeszłości, takie jak Powstanie Wielkopolskie czy protesty robotników podczas Poznańskiego Czerwca 1956 r. pokazują, że nie da się zbudować Europy zwracając jedynie uwagę na kwestie polityczne, a pomijając tożsamość kulturową, religię czy język.”
Uczestnicy debaty zapytani o przyszłość Europy zgodnie odpowiedzieli, że istnieją obecnie pewne podziały, a historię Europy nadal opowiada się w kontekście pojedynczych krajów. Nie ma jednak zagrożenia, że historia sprzed 100 lat się powtórzy. Ważne jest, aby społeczności obywatelskie angażowały się w tworzenie Europy i ich głos był słyszalny. Jak powiedział prof. Dobek: „Europę trzeba na nowo przemyśleć”, a z kolei prof. Cocula stwierdziła, że „wskazówką co do przyszłości Europy będą wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku”. Konferencję podsumował prof. Patrizio Bianchi, Minister ds. europejskich, edukacji, szkolnictwa wyższego, badań i rynku pracy w regionie Emilia-Romania. Pokreślił, że Europa dała nam 70 lat pokoju, ale nie należy tego traktować jako oczywistość. Nad Unią Europejską nadal należy pracować, aby była coraz silniejsza. Swoją wypowiedź podsumował słowami: „Potrzebujemy Europy nie po to, aby wspominać przeszłość, ale takiej która zbuduje naszą przyszłość”.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: region Emilia-Romania i Biuro Wielkopolski w Brukseli