Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

teleOd przyszłego roku rozmowy telefoniczne w ramach Unii Europejskiej będą tańsze. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE zawarły minionej nocy (z 5 na 6 czerwca) w Brukseli polityczne porozumienie ws. aktualizacji unijnych przepisów dotyczących telekomunikacji.

Ustalenia te muszą jeszcze formalnie potwierdzić zarówno państwa członkowskie, jak i PE.

Ma być najwyżej 19 eurocentów za minutę

Strony zgodziły się m.in. na obniżenie taryf za połączenia między państwami członkowskimi UE – poinformowała Komisja Europejska w komunikacie. Choć Parlament Europejski rekomendował, by od przyszłego roku połączenia telefoniczne były bezpłatne, to od połowy maja przyszłego roku rozmowy mają kosztować nie więcej niż 0,19 euro za minutę, a SMS-y najwyżej 0,06 euro.

 

Od roku użytkownicy telefonów komórkowych mogą w innym państwie UE rozmawiać, wysyłać SMS-y i korzystać z mobilnego internetu płacąc tyle samo, co w kraju ojczystym. Jednak rozmowy telefoniczne i SMS-y wysyłane z sieci stacjonarnej lub telefonu komórkowego na zagraniczne numery kosztują wciąż więcej niż rozmowy krajowe – udowodniły niemieckie centrale ochrony praw konsumenta.

10 minut rozmowy kosztuje od 0,19 euro do 14,9 euro

Koszt 10-minutowej rozmowy zagranicznej waha się od 0,19 euro do 14,9 euro. Ma być jednak taniej od 15 maja przyszłego roku, kiedy w życie wejdzie nowa unijna regulacja, która jest elementem reformy kodeksu komunikacji elektronicznej regulującej także np. przyznawanie częstotliwości operatorom telefonii komórkowej w Europie.

Reforma ta ma wspierać inwestycje w infrastrukturę, służące np. do rozbudowy sieci telefonii komórkowej 5G, która charakteryzuje się dużo szybszym przekazem danych. W ocenie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za jednolity rynek cyfrowy, Andrusa Ansipa „porozumienie to jest niezbędne, aby sprostać rosnącym potrzebom Europejczyków w zakresie łączności i zwiększyć konkurencyjność Europy, kładąc podwaliny pod wdrożenie 5G w całej Europie”. Natomiast komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Mariya Gabriel zwróciła uwagę, że „owe przepisy w dziedzinie telekomunikacji stanowią niezbędną cegiełkę dla cyfrowej przyszłości Europy”. “Po kilku miesiącach twardych negocjacji uzgodniliśmy odważne i wyważone zasady zapewniające szybszy dostęp do widma radiowego, lepsze usługi i większą ochronę dla konsumentów, a także większe inwestycje w bardzo szybkie sieci ” – oceniła Gabriel.

Autor: EurActiv.pl