Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

pilny‘Głośno i jednoznacznie musimy nadal mówić, że chcemy więcej środków w przyszłym budżecie UE, aby rządy państw członkowskich usłyszały ten głos’ powiedział Marszałek Marek Woźniak podczas konferencji poświęconej przyszłemu budżetowi unijnemu.

Europejski Komitet Regionów kontynuuje debatę polityczną na temat przyszłej perspektywy budżetowej UE. W dniach 6-7 czerwca 2018 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej (COTER) w Sofii, któremu towarzyszyła konferencja dotycząca wpływu długoterminowego budżetu UE po 2020 r. na władze lokalne i regionalne. Debata z udziałem Tomislava Doncheva, Wicepremiera Bułgarii i Karla-Heinza Lambertza, Przewodniczącego Komitetu Regionów toczyła się wokół wpływu i skutków, jakie wywołają ostatnio opublikowane propozycje budżetowe Komisji na politykę spójności, będącą największą polityką inwestycyjną UE.

marekwdwaCzłonkowie Komisji COTER z satysfakcją przyjęli fakt zachowania podstawowej struktury polityki spójności z trzema kategoriami obszarów, która dobrze się sprawdza, próbę uproszczenia poprzez wprowadzenie wspólnego zbioru zasad i zawężenia listy celów do 5 oraz zwiększenie elastyczności. Większość inwestycji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności realizowanych będzie w obszarach: innowacje, technologie cyfrowe, MŚP i modernizacja przemysłu oraz niskoemisyjna gospodarka o obiegu zamkniętym i walka ze zmianami klimatu. Duży sprzeciw wzbudził jednak zaproponowany poziom budżetu i zmniejszenie poziomu dofinansowania z UE (40-70%).

 

Zapowiadane zmiany w zakresie finansowania obu kluczowych polityk dotyczą wprowadzenia radykalnych cięć zarówno w polityce spójności (-12% w przypadku rozwoju regionalnego i spójności, -6% w przypadku EFS+), jak i we Wspólnej Polityce Rolnej (-16% w pierwszym filarze WPR i -13% w drugim filarze WPR). Redukcja ta jest nie do zaakceptowania dla przedstawicieli europejskich samorządów.

Polska jest jednym z krajów, które dotknęły największe cięcia. Alokacja 64,4 mld EUR (w cenach stałych z 2018 r.) na środki polityki spójności na lata 2021–2027 oznacza 23% spadek w porównaniu z bieżącą perspektywą budżetową. Dlatego członkowie Komisji COTER zdecydowanie przeciwstawiają się przedstawionej przez Komisję propozycji środków przeznaczonych dla poszczególnych państw członkowskich i wskazują na potrzebę dogłębnej oceny kryteriów, według których dokonano alokacji. Tym samym poddają pod wątpliwość możliwość realizacji efektywnej polityki ograniczania nierówności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w terenie.

Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje pakietu legislacyjnego w sprawie wieloletniego budżetu 02 maja 2018 r. W ostatnich dniach przedstawione zostały wnioski ustawodawcze określające ramy prawne w zakresie poszczególnych polityk unijnych.

Autor: DPR/BIWW