Budżet programu WiFi4EU na lata 2017–2019 wynosi 120 mln euro. Ze środków programu sfinansowana zostanie instalacja najnowocześniejszego sprzętu Wi-Fi w ośrodkach życia społecznego.
"Wszyscy powinni odnosić korzyści z łączności, oznacza, że ani miejsce zamieszkania, ani poziom dochodów nie powinny mieć przy tym znaczenia. Proponujemy dziś zatem, by do 2020 r. każda wieś i każde miasto w Europie oferowały bezpłatny dostęp do internetu w pobliżu głównych skupisk życia publicznego" - Jean-Claude JUNCKER - Orędzie o stanie Unii, wrzesień 2016 r.
Kto odniesie korzyści z realizacji projektu? Wszyscy Europejczycy
Program WiFi4EU będzie realizowany w sposób geograficznie wyważony, tak aby z bezprzewodowego dostępu do internetu korzystać mogli zarówno mieszkańcy miast i wsi w całej UE, jak i turyści. Do 2020 r. program ma objąć co najmniej 6–8 tys. wspólnot lokalnych.
Lokalne podmioty publiczne
Program WiFi4EU jest otwarty dla lokalnych podmiotów publicznych – są to gminy, biblioteki publiczne, ośrodki zdrowia itp. Środki z programu przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów sprzętu i instalacji (punktów dostępu do internetu). Z kolei beneficjent zapłaci za koszty podłączenia do internetu (abonamentu) oraz utrzymania sprzętu w dobrym stanie przez co najmniej 3 lata.
Władze lokalne będą zachęcane do rozwijania i promowania swoich własnych usług cyfrowych w takich dziedzinach jak e-administracja, e-zdrowie i e-turystyka w ramach specjalnej aplikacji.
Jak zgłosić się do udziału w programie WiFi4EU?
Program WiFi4EU będzie realizowany w drodze prostych procedur, czyli za pomocą wniosków składanych przez internet, płatności bonami oraz uproszczonych wymogów w zakresie monitorowania.
Projekty będą wybierane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Promotorzy powinni zgłaszać projekty dotyczące wyposażenia w Wi-Fi miejsc, w których nie ma dostępu do prywatnych ani publicznych sieci bezprzewodowych o podobnej charakterystyce.
Autor: Komisja Europejska