Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

6632300413 ecfe1e0211 zW czwartek (3 maja) Parlament Europejski zdecydowaną większością przyjął rezolucję o zwiększeniu roli Komisji Europejskiej w walce z ograniczeniem wolności mediów i pluralizmu w krajach Unii Europejskiej.

Dotychczasowe kompetencje Komisji Europejskiej w kwestii ochrony wolności mediów były dość ograniczone, ale w świetle ostatnich zdarzeń – zabójstw dziennikarzy Daphne Caruany Galizii na Malcie i Jana Kuciaka na Słowacji oraz osłabiającej się w ostatnim czasie wolności mediów w Europie – Parlament zdecydował o zmianach w tym kierunku.

Rezolucję zaprezentowała europosłanka Barbara Spinelli podczas posiedzenia plenarnego Komisji Wolności Obywatelskich 2 maja. Jak podkreśliła, ponad połowa przypadków naruszenia prawa wobec pracowników mediów w Europie jest popełniana przez urzędników państwowych.

Głosowanie zbiegło się ze Światowym Dniem Wolności Prasy i zostało poparte przez zdecydowaną większość – 488 posłów głosowało za, 43 przeciw, a 114 wstrzymało się.

 Mechanizmy monitorowania

Członkowie Parlamentu Europejskiego chcą, by rządy krajów członkowskich stały na straży pluralizmu, niezależności i wolności mediów w imię budowania demokratycznego społeczeństwa. Rezolucja wzywa też Komisję do oceny wpływu swoich wniosków legislacyjnych na prawa człowieka oraz do przedstawienia projektu europejskiego mechanizmu na rzecz demokracji i podstawowych praw i wolności. Ponadto, Komisja ma zapobiegać wszelkim próbom ograniczenia wolności mediów i demokracji przez rządy krajowe.

Komisja Europejska ma też stworzyć budżet finansujący Centrum ds. Pluralizmu i Wolności Mediów oraz powołać mechanizm, który będzie corocznie oceniał stan wolności mediów w krajach członkowskich oraz tych kandydujących do UE. Natomiast wszelkie naruszenia praw i wolności mediów mają być dokładnie analizowane i kontrolowane przez Komisję.

Koncentracja własności mediów

Rezolucja zwraca również uwagę na dużą koncentrację kapitału na rynku mediów. Apeluje do państw członkowskich o wprowadzenie regulacji, które zapobiegałyby powstawaniu nadmiernej koncentracji własności mediów, gwarantowały obywatelom dobry i łatwy dostęp do informacji oraz przejrzystość i jawność na temat kapitału i własności mediów.

Problem koncentracji mediów wzrósł znacząco w Bułgarii, która w tym roku plasuje się na ostatnim miejscu w rankingu wolności mediów (World Press Freedom Index) ze wszystkich krajów członkowskich UE. Wg organizacji Reporterzy bez Granic głównym odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest Deylan Peevski – właściciel New Bulgarian Media Group, która wydaje sześć gazet i kontroluje niemalże 80 proc. bułgarskiej prasy.

Organizacja podkreśla też, że do zaniku przejrzystości doprowadziły niektóre rządy krajowe, które finansują ze środków unijnych tylko poszczególne przedsiębiorstwa medialne. Mimo to, kwestia funduszy UE została pominięta w rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Autor: Euractiv - Karolina Pelka