Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

1 2017 3 12Dla nas Unia Europejska jest jak weekend – po prostu nie wyobrażamy sobie bez niej naszego życia. To jedno ze zdań z „Listu do Unii Europejskiej”, który przedstawicielom instytucji UE przekazali uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim. To oni, jako zwycięzcy zorganizowanego przez Marszałka Marka Woźniaka, a odbywającego się pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej, konkursu „Rozważania nad Europą” gościli w nagrodę od 29 listopada do 1 grudnia w Brukseli. Konkurs ten był odpowiedzią Wielkopolski na inicjatywę Europejskiego Komitetu Regionów dotyczącą organizacji debat obywatelskich na temat przyszłości Europy.

 

2 2017 3 12– Pierwszy raz usłyszałem takie porównanie UE do weekendu – nie ukrywał zaskoczenia podczas spotkania z uczniami przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz. – To miłe porównanie, bo weekend jest czymś, na co człowiek się cieszy. Obawiam się jednak, że jesteśmy jeszcze daleko od takiego ideału, dlatego wszyscy, także wy, musimy tłumaczyć, że Europa potrzebuje współpracy państw, bo żadne w pojedynkę nie poradzi sobie z najważniejszymi wyzwaniami współczesności.

Młodzi Wielkopolanie o swoich przemyśleniach rozmawiali też w Brukseli z europosłem Janem Olbrychtem oraz z Marszałkiem Markiem Woźniakiem.

– Byłem pod wrażeniem tego listu, który z jednej strony pokazuje, że młodzież docenia korzyści wynikające z członkostwa w Unii, ale ma też swoje zastrzeżenia. Jest to bardzo odpowiedzialna postawa – mówił Marek Woźniak.

Podczas spotkania z marszałkiem uczniowie mówili o swoich obawach związanych z funkcjonowaniem UE, m.in. o braku poczucia bezpieczeństwa, brexicie, nierównościach w rozwoju państw.

3 2017 3 12Bezprecedensowym wydarzeniem było to, że młodzi Wielkopolanie mogli zaprezentować swoje przemyślenia podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (KR). Ich przedstawiciel Szymon Bukowski przedstawił samorządowcom z wszystkich państw UE najważniejsze tezy „Listu do Europy” z mównicy, z której przemawiają zazwyczaj jedynie najważniejsi goście sesji KR.

Przypomnijmy, że w ramach konkursu o nagrodę marszałka województwa wielkopolskiego na najlepszą debatę „Rozważania nad Europą” w ciągu ostatnich miesięcy w szkołach licealnych, zawodowych i technikach naszego regionu odbyły się dyskusje dotyczące UE, jej przyszłości oraz jej wpływu na życie obywateli. W pierwszym etapie zespoły uczniów pod kierunkiem nauczycieli oraz przy zaangażowaniu lokalnej społeczności przeprowadziły debatę pod tytułowym hasłem. Drugi etap polegał na przygotowaniu pisemnego podsumowania w formie „Listu do Unii Europejskiej”, w oparciu o wnioski wynikające z dyskusji.

Tekst i fot. A. BOIŃSKI/”Monitor Wielkopolski”