W dniu 20 listopada 2017 r. Lokalna Grupa Działania „Wrota Wielkopolski” przyjechała do Belgii na dwudniową wizytę studyjną, aby zaprezentować lokalne i regionalne produkty z naszego regionu. Głównym punktem programu wizyty był udział w 8. edycji obchodów Dnia św. Marcina w Brukseli – największym wydarzeniu promocyjnym woj. wielkopolskiego w stolicy Europy. Wydarzenie w imieniu Marszałka Marka Woźniaka otworzył Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który wziął również udział w spotkaniach zorganizowanych w ramach wizyty studyjnej - z posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem oraz z Lokalną Grupą Działania z belgijskiej Flandrii. Wizyta została zorganizowana przez Biuro Wielkopolski w Brukseli we współpracy z Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Podczas wizyty Departament reprezentowała Dyrektor Izabela Mroczek.
„Wrota Wielkopolski” działają na terenie powiatu kępińskiego, który jest najbardziej wysuniętą na południe częścią regionu. W skład stowarzyszenia wchodzą samorządy, lokalni przedsiębiorcy i rolnicy, organizacje pozarządowe, a także mieszkańcy poszczególnych gmin. W ramach obchodów Dnia św. Marcina grupa zaprezentowała zestaw wyselekcjonowanych produktów lokalnych, w tym serów, wędlin i soków naturalnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjna wielkopolska gęsina oraz kiełbasa biała parzona, która w tym roku została wpisana na europejską listę produktów o chronionym oznaczeniu geograficznym.
Tego samego dnia Wicemarszałek Grabowski, dyrektor Mroczek oraz członkowie LGD spotkali się z wielkopolskim Posłem Andrzejem Grzybem, który przedstawił im swoją działalność parlamentarną. Spotkanie to było także okazją do zapoznania się z tym, jak funkcjonuje Parlament Europejski oraz tematami, nad którymi obecnie pracują posłowie.
Ostatniego dnia wizyty Wicemarszałek Grabowski oraz członkowie „Wrót Wielkopolski” spotkali się z przedstawicielem Lokalnej Grupy Działania „Haspengouw” ze wschodniej Flandrii. Oprócz wymiany doświadczeń dotyczących działań prowadzonych przez obie LGD, rozmawiano na temat możliwości nawiązania współpracy w celu realizacji projektu międzynarodowego. Wielkopolska delegacja miała również okazję zobaczyć dwa projekty wdrożone przez „Haspengouw”. Pierwszy z nich jest realizowany na terenie farmy ekologicznej „De Alverberg”, która prowadzi działalność edukacyjną dotyczącą zrównoważonego rolnictwa i hodowli zwierząt. Drugi został zrealizowany w ramach celu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego” i polegał na renowacji samotni Vrijhern, która dzięki temu stała się ważnym puntem turystycznym w regionie.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: KobusArt/UMWW