Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Andrieja Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.
Wenezuelska opozycja demokratyczna
Opozycja demokratyczna w Wenezueli składa się z Narodowego Zgromadzenia, którego marszałkiem jest Julio Borges i wszystkich więźniów politycznych wymienionych przez Foro Penal Venezolano, reprezentowanych przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza.
Zgromadzenie Narodowe jest jedyną instytucją państwową kontrolowaną przez opozycję sprzeciwiająca się polityce prezydenta Nicolása Maduro.
W uzasadnieniu podkreślono, że łamanie praworządności i porządku konstytucyjnego jest codziennością wenezuelskiego reżimu, utrzymującego się przy pomocy represji i systematycznej, instytucjonalnej przemocy.
Europosłowie zwracają uwagę, że codziennie dochodzi w Wenezueli do naruszeń praw człowieka, a cały kraj znajduje się w kryzysowej sytuacji humanitarnej. Od początku roku zamordowano tam 130 działaczy, a ponad 500 arbitralnie uwięziono.
Prezydent Maduro zapowiada na przyszły rok wybory. Obecnie sondaże wskazują, że ma małe szansę na ponowną wygraną.
„Przyznanie Nagrody Sacharowa opozycji demokratycznej i wszystkim więźniom politycznym w Wenezueli zdecydowanie będzie służyć sprawie wolności sumienia, praw człowieka, demokracji i praworządności” – głosi uzasadnienie nominacji chadeków i liberałów. Opozycja demokratyczna w Wenezueli była bowiem wspólnym kandydatem Grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.
Nominacje
Obok opozycji demokratycznej w Wenezueli, finaliści Nagrody Sacharowa to przetrzymywany przez władze erytrejskie dziennikarz Dawit Isaak oraz obrończyni praw człowieka z Gwatemali Aura Lolita Chavez Ixcaquic. Finaliści zostali wybrani wieczorem 10 października w głosowaniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisja Spraw Zagranicznych (kierowana przez Davida McAllistera, Grupa Europejskiej Partii Ludowej, Niemcy) i Komisja Rozwoju (kierowana przez Lindę McAvan, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Wielka Brytania) wybrała poprzez głosowanie trzech finalistów z listy nominowanych. Następnie Konferencja Przewodniczących PE zdecydowała, kto otrzyma nagrodę.
Nagroda Sacharowa 2016
W 2016 roku laureatkami Nagrody Sacharowa zostały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar, które przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego (IS). Potem zostały rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania terrorystycznego. Angażują się one na rzecz społeczności jazydzkiej w Iraku – mniejszości religijnej, wobec której bojownicy IS dopuszczają się ludobójstwa. Pozostali kandydaci nominowani do zeszłorocznej to: Can Dündar oraz inni obrońcy wolności mysli i wyrazu w Turcji, przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew oraz ujgurski intelektualista Ilham Tohti.
Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Strasburgu 13 grudnia 2017.
Autor: EURACTIV.pl - Viorica-Valeria Ciobanu