W Poznaniu cele zrównoważonego rozwoju - tj. ochrona środowiska, zmiany demograficzne, innowacje technologiczne i społeczne, otwartość społeczeństwa na zmiany, równy dostęp do infrastruktury i usług oraz współpraca i dialog społeczny - zostały uznane za kluczowe w rozwoju i dlatego znalazły się w „Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r.” i są realizowane w jej ramach. Dyrektor Matuszczak-Szulc podkreśliła m.in. jak ważne jest w ramach wdrażania celów zrównoważonego rozwoju wykorzystanie istniejącego w mieście potencjału młodych, wykształconych ludzi, a także dobrze funkcjonującego otoczenia biznesu. Miasto Poznań stwarza wiele możliwości rozwoju środowiska biznesowego. Poznań jako pierwszy w Polsce stworzył wolną przestrzeń przeznaczoną do współpracy, która służy jako miejsce rozwoju start-upów i nawiązywania kontaktów między lokalnymi przedsiębiorcami.
W dyskusji udział wziął również przedstawiciel Komisji Europejskiej, który zaznaczył, że odpowiedzią Europy na Agendę po 2030 roku jest z jednej strony dążenie do włączenia celów zrównoważonego rozwoju do podstawowych polityk UE oraz priorytetów Komisji Europejskiej, a z drugiej rozpoczęcie działań nad wizją po 2020 roku oraz reorganizacją budżetu w celu osiągnięcia długoterminowych założeń. Natomiast dyrektor brukselskiego Przedstawicielstwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) podkreślił, że dla skutecznego wdrażania światowych programów, ogromne znaczenie ma to, aby były one uwzględniane w programach lokalnych. Przedstawiciele pozostałych samorządów wskazywali na realizowane projekty, które przyczyniają się do wdrażania celów zrównoważonego rozwoju np. projekt „zielone ścieżki” prowadzony w Barcelonie, który ma na celu budowę ścieżek przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów, czy projekt dotyczący zarządzania odpadami i recyklingu realizowany w Kopenhadze.
Europejski Tydzień Regionów i Miast to największe wydarzenie poświęcone samorządom, które od 15 lat odbywa się w Brukseli w pierwszym tygodniu października. Hasłem tegorocznej edycji są „Regiony i miasta na rzecz lepszej przyszłości”. W jej ramach zorganizowano 130 warsztatów, konferencji, debat oraz seminariów, w których udział wzięło ponad 4 tysiące polityków i ekspertów z regionów i miast, przedstawicieli świata nauki, instytucji unijnych oraz biznesu. Europejski Tydzień jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitet Regionów oraz europejskich regionów i miast.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: Artur Boiński