73% badań finansowanych z grantów ERC doprowadziło do przełomowych odkryć i postępów w nauce – stwierdza opublikowany we wrześniu br. raport Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W raporcie stwierdzono, że ERC osiąga swoje cele w zakresie finansowania projektów wysokiego ryzyka/wysokiego zysku oraz interdyscyplinarnych badań granicznych.
Recenzenci wysokiego szczebla ocenili próbę losową obejmującą 155 projektów Starting i Advanced Grants. Okazało się, że znaczna większość generuje bardzo wysoką wartość naukową: 73% projektów przyniosło przełom lub znaczące postępy naukowe. Około 27% projektów przyniosło stopniowe postępy lub, w bardzo niewielu przypadkach, nie przynosiło znaczącego wkładu naukowego. Te ustalenia w ujęciu ogólnym potwierdzają wyniki badań pilotażowych, nieznacznie je poprawiając.
Badanie stwierdza, że ERC rzeczywiście finansuje projekty wysokiego ryzyka/wysokiego zysku, zgodnie z jego misją, a takie projekty mogące doprowadzić do przełomu. Podkreśla również interdyscyplinarność wielu projektów ERC.
Badanie wykazało ponadto, że wpływ badań wykraczał poza sfery naukowe, pomimo tego, że ten aspekt nie został uwzględniony w czasie finansowania. Badania finansowane przez ERC mają potencjał, aby przynieść korzyści gospodarce i społeczeństwu, przy czym prawie połowa projektów ma już w tym względzie znaczący wpływ, a ponad trzy czwarte może mieć w dalszej perspektywie.
– Cieszę się, że niniejsze sprawozdanie daje nawet nieznacznie lepsze rezultaty niż już bardzo dobre wyniki badania pilotażowego, wskazując, że inwestycja Unii Europejskiej, poprzez ERC, w ryzykowne badania pionierskie opłaca się. Pionierskie prace beneficjentów ERC wyraźnie pozostawiają swój ślad w nauce i już od dawna przynoszą korzyści Europejczykom na wiele sposobów. W Europie jest wiele nowych pomysłów – skomentował prezes ERC prof. Jean-Pierre Bourguignon.
Pełny raport ERC dostępny jest tutaj.
Autor: KPK