Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

20170522PHT75929 bl 800x450Zakupy przez internet są coraz popularniejsze w UE, ale ewentualne zwroty i reklamacje wciąż wymagają przejścia skomplikowanych procedur. Komisja Europejska chce uprościć ten proces.

KE podjęła kolejne działania mające na celu usprawnienie procesów związanych z polityką ochrony konsumenta. Od 14 lipca 2017 r. wszyscy obywatele mogą składać przez Internet skargi  na sprzedawców w przypadku roszczeń do kwoty 5 tys. euro.

 

Wzrasta zaufanie do zakupów przez internet

Z ostatnich danych dla rynków konsumenckich wynika, że zaufanie konsumentów do handlu elektronicznego stale rośnie. W ciągu dziesięciu lat odsetek Europejczyków, którzy robią zakupy online prawie się podwoił (z 29,7 proc. w 2007 r. do 55 proc. w 2017 r.). Poziom zaufania konsumentów wzrósł o 12 pkt. proc. w przypadku zakupu od sprzedawców detalicznych mających siedzibę w tym samym kraju. oraz o 21 pkt. proc. w przypadku zakupów w innych państwach członkowskich UE.

Trzeba zauważyć, że mimo bardziej dynamicznego wzrostu zaufania, sprzedawcy detaliczni wciąż wykazują większe obawy przed wymianą handlową z klientami pochodzącymi z innych państw członkowskich. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że wzrasta ryzyko oszustwa. Wciąż istnieją także utrudnienia w płatnościach w sprzedaży międzynarodowej: 13 proc. ankietowanych zgłosiło problem polegający na odmowie przyjęcia płatności, a 10 proc. spotkało się z odmową dostawy produktów do kraju ich zamieszkania.

Przeszkodę stanowią także rozbieżne uregulowania prawne, zarówno podatkowe oraz te, które dotyczą prawa umów i ochrony konsumentów w poszczególnych krajach unijnych. Ponad jedna trzecia Europejczyków nie odważyła się na złożenie skargi z powodów takich, jak zbyt długi przewidywany czas reklamacji lub niewielka wartość towaru do zwrotu.

Poprawa w szybkości rozpatrywanych skarg

Choć trend jest pozytywny, to Bruksela i tak stara się jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo zakupów w sieci. 14 lipca br. Komisja Europejska uruchomiła platformę internetową umożliwiająca złożenie reklamacji w przypadku transakcji międzynarodowych dokonanych przez Internet przy roszczeniach do kwoty  5 tys. euro.

Aby móc skorzystać z tego rozwiązania trzeba spełnić dwa warunki: należy mieszkać w jednym z państw UE, a firma do której adresowane są roszczenia musi być zarejestrowana w UE.

Autor: EURACTIV.pl - Angelika Gieraś