W trakcie warsztatów omówione zostaną następujące tematy:
- W jaki sposób ewoluowała w czasie europeizacja ścieżek i podejść do planowania i wdrażania polityki regionalnej/spójności i jaki miało to wpływ na jej wyniki?
- Jak wygląda dziedzictwo polityki spójności UE w odniesieniu do innowacji instytucjonalnych i budowania potencjału administracyjnego?
- Jakie są rezultaty w zakresie zrównoważonego wdrażania tej polityki?
- Które państwa i regiony najlepiej/najsłabiej radzą sobie z wdrażaniem polityki spójności i jakie są tego przyczyny (jakie są kluczowe czynniki warunkujące powodzenie, jakie są przeszkody)?
- Jakie były najważniejsze oddziaływania terytorialne wynikające z wdrożenia polityki spójności w danym regionie/kraju?
- Jakie wnioski można wyciągnąć z sukcesów i porażek polityki spójności na wschodnich, południowo-wschodnich i południowych krańcach UE i do jakiego stopnia można je wykorzystać w odniesieniu do państw kandydujących?
- Jakie są główne rezultaty/oddziaływania wynikające z wdrażania Europejskiej współpracy terytorialnej w danym regionie transgranicznym/transnarodowym?
- Czego mogą nauczyć się europejskie regiony od państw kandydujących w zakresie wspólnych projektów, które zostały zrealizowane głównie w ramach współpracy transgranicznej lub instrumentu pomocy przedakcesyjnej?
- Jaką rolę odgrywa unijne finansowanie w kształtowaniu europejskiej tożsamości oraz poglądów na temat europejskiej integracji we wschodnich, południowo-wschodnich i południowych regionach UE?
- Jakie wnioski dla polityki spójności po 2020 roku można wyciągnąć z dotychczasowych doświadczeń głównych odbiorców środków UE?
Wybór prelegentów zostanie dokonany w oparciu o treść przesłanych wcześniej materiałów.
Nadsyłane propozycje powinny:
- być oparte na przeprowadzonych przez naukowców lub praktyków badaniach, które mają konsekwencje dla praktyki;
- odnosić się do wyżej wymienionych pytań;
- zawierać prezentację, składającą się maksymalnie z 5 slajdów, w której zostaną przedstawione: pytania badawcze, ramy teoretyczne, opis metodologii badań oraz najważniejsze wyniki;
- zawierać streszczenie, nie dłuższe niż 500 słów, podsumowujące przeprowadzone badania i podkreślające ich oryginalność oraz wkład wnoszony do debaty naukowej i politycznej;
- zawierać krótką, nie dłuższą niż 150 słów, notkę biograficzną o autorze oraz jego pełne dane kontaktowe.
Informacje praktyczne
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony RSA (Sieci Badań nad Polityką Spójności UE Stowarzyszenia Badań Regionalnych i Lokalnych) istnieje możliwość pokrycia kosztów podróży związanych z uczestnictwem w warsztatach. Uczestnicy mogą się ubiegać o zwrot kosztów na zasadzie pierwszeństwa zgłoszeń.
Ostateczny termin przesyłania materiałów: 1 sierpnia 2017 r.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Agnieszka Wieczorek (agnieszka.wieczorek@wielkopolska.eu).
Wielkopolska Region Brussels Office
Rue Montoyer 21, 1000 Brussels
tel. + 32 (0) 2 734 09 41
tel. + 48 61 278 53 95 (PL)
www.wielkopolska.eu
Autor: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Zdjęcie: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu