Badanie dotyczyło trzech obszarów tematycznych:
- rolnictwo, obszary wiejskie i wspólna polityka rolna obecnie,
- cele i zarządzanie,
- rolnictwo, obszary wiejskie i wspólna polityka rolna w przyszłości.
Pierwsze wyniki dotyczą specyfiki podmiotów, które wzięły udział w konsultacjach.
Najwięcej odpowiedzi napłynęło z Niemiec (prawie 46% wszystkich odpowiedzi) oraz Francji (12,51%). W Polsce ankietę wypełniło niecałe 6 tys. osób, co stanowi jedynie niewiele ponad 1,80% wszystkich respondentów.
Wśród wszystkich respondentów aż 61% stanowiły firmy prywatne. Inne podmioty, które udzieliły odpowiedzi to m.in. stowarzyszenia biznesowe i handlowe (12%), organizacje pozarządowe i sieci współpracy (9%), a także władze lokalne i regionalne (8%).
Najbardziej aktywne w konsultacjach, czego można było oczekiwać, były podmioty reprezentujące sektor rolnictwa (77%), inne podmioty (5%), oraz w mniejszym stopniu jednostki działające na rzecz ochrony środowiska, przemysłu rolno-spożywczego, rozwoju obszarów wiejskich oraz inne jednostki.
W nadchodzących tygodniach Komisja Europejska przeanalizuje otrzymane w ramach badania odpowiedzi. Na konferencji, która odbędzie się 7 lipca w Brukseli przedstawione zostaną wyniki konsultacji, a ich podsumowanie zostanie opublikowane online. Rezultaty konsultacji oraz wszystkich innych działań z nimi związanych posłużą za podstawę do opracowania przez Komisję Europejską komunikatu nt. przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.
Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.
Oprac. BIWW na podstawie ec.europa.eu