TANIE LINIE LOTNICZE, A PRAWA PASAŻERA
Większość zgłoszeń pasażerskich trafiających do Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK) dotyczy tanich linii lotniczych. Doświadczenia polskiego centrum pokazują, że pasażerowie borykają się z problemami dotyczącymi zakupów biletu (sposób podania ceny, możliwość rezygnacji z lotu), zagubionego, zniszczonego bagażu oraz opóźnień.
Jeżeli lot rozpoczyna się z portu w UE albo jest lotem wykonywanym przez przewoźnika unijnego do portu w UE ma zastosowanie Rozporządzenie nr 261/2004, które zapewnia szereg uprawnień w przypadku opóźnienia lub odwołania połączenia (prawo do opieki, zwrotu kosztów biletu, zmiany trasy, odszkodowania). Pasażer ma prawo do odszkodowania również w sytuacji zagubienia czy zniszczenia bagażu (nawet do 1400 euro). Przepisy prawa w żadnym wypadku nie wykluczają odpowiedzialności przewoźników tylko z takiego tytułu, że są tanimi przewoźnikami. A więc naturalne jest to, że możemy domagać się odszkodowania, które zdecydowanie przekroczy koszty zakupionego biletu. Niezależnie czy mamy do czynienia z tanim, czy krajowymprzewoźnikiem powinniśmy świadomie korzystać ze swoich praw i domagać się standardowych świadczeń, jakie gwarantują przepisy.
ILE MAM CZASU NA DOCHODZENIE SWOICH PRAW?
O ile przepisy jasno określają 2 letni termin dochodzenia roszczeń w przypadku problemów z bagażem, o tyle nie do końca było jasne po jakim czasie pasażer traci prawo ubiegania się o odszkodowanie za opóźnienie oraz odwołanie lotu. W marcu br. Sąd Najwyższy stwierdził, że roszczenie w Polsce przedawnia się po upływie roku. Jeżeli jednak podróżujemy zagranicznymi liniami, warto zwrócić uwagę na to, jakie prawo właściwe wskazują w regulaminie. Może się okazać, że opóźniony lot brytyjskimi liniami upoważnia nas do dochodzenia swoich praw w terminie nawet do 6 lat.
OVERBOOKING, JAKIE MAMY PRAWA W UE?
Po tym jak Amerykanin został wyrzucony siłą z samolotu, a 10-letni Kanadyjczyk niedopuszczony na pokład, ECK przypomina jak „ofiary overbookingu” są chronione na terenie UE, Norwegii oraz Islandii. Zgodnie z przepisami, konsumentom, którzy nie zostali dopuszczeni na pokład w wyniku np. overbookingu (sprzedaż większej ilości biletów niż linia lotnicza ma miejsc), przewoźnik powinien przebudować bilet na najbliższy możliwy termin, zapewnić opiekę w czasie oczekiwania na lot zastępczy, a także wypłacić odszkodowanie od 250 do 600 euro. Zasadą jest, że linie lotnicze w pierwszej kolejności powinny zapytać o ochotnika, który zgodzi się zrezygnować z zakupionego biletu otrzymując ww. bonifikaty. Jeżeli nikt się nie zgłosi, linie lotnicze wybierają pasażera wedle własnych kryteriów. Czy zatem może dojść do sytuacji, w której linia lotnicza wyprasza pasażera siedzącego już w samolocie? Warto tutaj zaznaczyć, że przepisy mówią o „odmowie przyjęcia na pokład”, co oznacza, że pasażerowie powinni być poinformowani o „overbookingu” przed wejściem do samolotu.
REZERWACJA NOCLEGU, A PRAWA KONSUMENTA
Wynajmując nocleg przez takie platformy jak na przykład Airbnb warto pamiętać, że strona z którą zawieramy umowę (np. właściciel mieszkania) nie jest przedsiębiorcą, co oznacza, że nie jesteśmy chronieni prawem konsumenckim. Wyjątkiem może być sytuacja, w której to platforma internetowa jest odpowiedzialna za błąd, np. zostajemy poinformowani, że w mieszkaniu są 3 pokoje, natomiast na miejscu zastajemy dwa. Jeżeli okaże się, że właściciel dopełnił wszystkich obowiązków informacyjnych, reklamację powinniśmy kierować do zarejestrowanej w Irlandii spółki Airbnb. Jeżeli jednak to właściciel mieszkania popełnił błąd, prawo konsumenckie wówczas nas nie chroni.
Inaczej sprawa wygląda, jeżeli zarezerwujemy nocleg w hotelu za pośrednictwem np. Booking.com. Wówczas niezależnie od tego, kto wprowadził nas w błąd, tzn. strona umowy (hotel) czy platforma pośrednicząca (np. Booking.com), możemy dochodzić swoich praw w oparciu o przepisy konsumenckie.
NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ WYNAJMUJĄC AUTO
Najczęstszym błędem konsumentów jest niezapoznanie się z umową wynajmu oraz jej podpisanie w języku, którego nie znają. Wypożyczając samochód należy sprawdzić, co znajduje się w cenie najmu oraz zweryfikować informacje o wszystkich obowiązkowych opłatach. Ponadto, konsument powinien poprosić o pisemne potwierdzenie płatności za kaucje. Ważne jest, aby wykonać zdjęcie samochodu
i licznika przed wypożyczeniem oraz podczas zwracania auta. ECK Polska zaleca również przygotowanie oraz podpisanie przez obydwie strony oświadczenia
z informacją, że wypożyczalnia przy odbiorze nie stwierdziła żadnych wad oraz w jakim terminie nastąpi zwrot kaucji – przedsiębiorca nie musi się jednak wyrazić na to zgody.
Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) należy do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ang. ECC-Net), służących pomocą konsumentom w całej UE. Europejskie centra konsumenckie bezpłatnie informują konsumentów o ich prawach w Unii Europejskiej oraz pomagają w polubownym rozwiązywaniu sporów ponadgranicznych z przedsiębiorcami mającymi siedziby w UE, Norwegii oraz Islandii. Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje skargi na nieuczciwe praktyki zagranicznych biur podróży, linii lotniczych, sklepów internetowych czy komisów samochodowych za pomocą formularza skargi dostępnego na stronie internetowej www.konsument.gov.pl, drogą telefoniczną (22 55 60 118), e-mailem (info@konsument.gov.pl) lub osobiście odwiedzając siedzibę centrum w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 1.
Dodatkowe informacje:
Katarzyna Słupek
Specjalista ds. komunikacji
Europejskie Centrum Konsumenckie
Tel.: 22 55 60 248
E-mail: katarzyna.slupek@konsument.gov.pl
@ECCPoland
Aplikacja ECC-Net Travel
Newsletter
Niniejsza informacja prasowa jest częścią działania 670714 — ECC-Net PL FPA, które otrzymało dofinansowanie w ramach dotacji na działania Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) z Programu Ochrony Konsumentów w Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Treść informacji prasowej przedstawia poglądy autora i stanowi jego wyłączną odpowiedzialność; w żaden sposób nie odzwierciedla poglądów Komisji Europejskiej i/lub Agencji Wykonawczej ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności ani innego organu Unii Europejskiej. Komisja Europejska i/lub Agencja Wykonawcza nie przyjmują odpowiedzialności za żadne wykorzystanie zawartych informacji.
Autor: euractiv.pl