W aktualnie trwającym naborze możliwe jest utworzenie partnerstw z chińskimi miastami: Chongqing, Shantou, Zhengzhou, Changchun/Jingyue, Longyan. Wybrani kandydaci będą mieli okazję do nawiązania współpracy i wymiany wiedzy z partnerami, którzy zmagają się z problemami o podobnym charakterze. Przedstawiciele miast będą m.in. mogli wziąć udział w wizytach studyjnych, wymianach pracowników, szkoleniach, seminariach itp. Opracują też wspólnie lokalny plan działania, który stanie się podstawą zrównoważonego rozwoju miejskiego na wybranych obszarach.
Miasta wybrane do udziału w programie będą musiały podpisać umowę partnerską, w której zobowiążą się do ścisłej współpracy przez okres co najmniej 12 miesięcy. Ponadto kandydaci muszą wyrazić zgodę na opracowanie lokalnego planu działania. Uczestnicy programu zobowiązują się też do przygotowania sprawozdania z postępów w realizacji planu oraz wskazania konkretnych działań jakie zostaną podjęte w tym zakresie w przyszłości. Komisja Europejska zapewni partnerom zwrot uzasadnionych kosztów związanych z realizacją programu, np. podróżami, organizacją spotkań lub wizyt.
Wypracowane w ramach partnerstw środki i wdrożone działania powinny przyczyniać się do osiągnięcia celów Agendy ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, Nowej Agendy Miejskiej, agendy miejskiej UE, działania z Sendai i porozumienia paryskiego.
Aby zgłosić swoją kandydaturę należy wypełnić w języku angielskim formularz on-line. Zgłoszenia do współpracy można przesyłać do 10 kwietnia 2017 r.
Dodatkowe pytania prosimy kierować na adres grambelli@iuc-europe.eu
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podstawie ec.europa.eu