Ustawa trafi teraz do podpisu królowej Elżbiety II, a potem wejdzie w życie, umożliwiając premier formalne rozpoczęcie, planowanych na dwa lata, negocjacji z Brukselą ws. warunków wychodzenia z UE.
Bez gwarancji dla obywateli UE
Wcześniej tego dnia Izba Gmin odrzuciła zgłoszone przez Izbę Lordów poprawki do tej ustawy, które gwarantowały prawa obywateli UE mieszkających na Wyspach również po wyjściu z Unii, a posłom przyznawały prawo weta wobec warunków tzw. Brexitu. Wielu członków Izby Lordów uznało wtedy, że kolejna próba wprowadzenia tych poprawek, które Izba Gmin i tak najprawdopodobniej by odrzuciła, jest „bezcelowym gestem”. Za wprowadzeniem poprawki gwarantującej prawa obywateli UE głosowało w związku z tym 135 lordów, a 274 – przeciw.
Kwestia przyszłości imigrantów ma być jednak pierwszym tematem negocjacji brytyjskiego rządu z UE, a obie strony zapewniają, że zależy im na szybkim osiągnięciu porozumienia w tej sprawie.
Projekt ustawy upoważniającej szefową brytyjskiego rządu do uruchomienia art. 50 Traktatu Lizbońskiego trafił do parlamentu pod koniec stycznia w ramach tzw. przyspieszonej procedury. Wcześniej bowiem brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (EHWC, the High Court of Justice of England and Wales) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.
Początek Brexitu prawdopodobnie w ostatnim tygodniu marca
Premier Theresa May wielokrotnie zapowiadała, że planuje formalne rozpoczęcie procesu opuszczenia Unii przed końcem marca. Art. 50 Traktatu Lizbońskiego zostanie najprawdopodobniej uruchomiony w ostatnim tygodniu marca, już po wyborach w Holandii (15 marca) i uroczystym szczycie Unii Europejskie z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich (25 marca).
Autor: euractiv.pl