Założenia konkursu to pobudzenie potencjału innowacji społecznych w celu propagowania zrównoważonego rozwoju i rozwiązania problemów społecznych. W tym roku konkurs ma na celu kształtowanie przyszłego społeczeństwa poprzez kreowanie nowego podejścia do integracji cyfrowej, spójności i rozwoju umiejętności.
Podczas konkursu wyłonione zostaną inspirujące pomysły Europejczyków, którzy wierzą w budowanie gospodarki otwartej oraz wykorzystującej umiejętności i technologie w celu zmniejszenia nierówności w naszym społeczeństwie.
Pomysły mogą obejmować takie tematy jak:
- nowe technologie i modele biznesowe, które sprawiają, że gospodarka cyfrowa jest bardziej zintegrowana i wykorzystuje rozwiązania oparte na współpracy w celu zlikwidowania nierówności,
- innowacje, które pomagają ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji w pełni wykorzystać potencjał gospodarki cyfrowej i zaistnieć na rynku pracy,
- inicjatywy skierowane do osób bez kwalifikacji pożądanych na rynku pracy, które umożliwiają kształtowanie gospodarki opartej na umiejętnościach, takich jak kreatywność, komunikacja czy zdolność rozwiązywania problemów,
- rozwiązania mające na celu ochronę wykwalifikowanych pracowników na zmieniającym się rynku pracy.
W konkursie udział brać mogą przedsiębiorcy, innowatorzy, studenci, pedagodzy, eksperci, osoby indywidualne lub członkowie organizacji z całej Unii Europejskiej oraz krajów należących do programu ramowego Horyzont 2020.
Do półfinału przejdzie 30 najbardziej innowacyjnych wniosków. Autorzy zostaną zaproszeni na wizytę do Innowacyjnej Akademii Społecznej w Madrycie w celu zaprezentowania swoich pomysłów.
Trzy najciekawsze projekty otrzymają nagrodę w wysokości 50 000 euro, która zostanie wręczona w październiku 2017 r. na ceremonii rozdania nagród w Brukseli.
Zgłoszenia przyjmowane są do 7 kwietnia 2017 r. do godziny 12:00.
Oprac. BIWW na podstawie ec.europa.eu