Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

urbact call 91830 stycznia 2017 r. w Brukseli odbyło się spotkanie, które miało na celu przedstawienie zasad działania i charakterystyki programu URBACT oraz informacji dotyczących naboru na „Dobre Praktyki URBACT” („URBACT Good Practice Call”). URBACT jest programem Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) współfinansowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). Głównym celem programu jest promowanie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w Europie.

Cele szczegółowe

  1. Poprawa zdolności miast do prowadzenia zrównoważonej polityki miejskiej.
  2. Usprawnienie procesu projektowania strategii zrównoważonego rozwoju.
  3. Poprawa zrównoważonych strategii miejskich i planów zrównoważonego rozwoju w miastach.
  4. Zapewnienie, że praktycy oraz osoby decyzyjne na wszystkich szczeblach zarządzania posiadają odpowiednią wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich oraz dzielą się nią.

Trzy główne aspekty realizacji programu

  1. Ponadnarodowa wymiana i nauka (transnational exchange and learning) – odbywa się ona poprzez dzielenie się doświadczeniami, problemami oraz ich rozwiązaniami. Ma na celu uczenie się od siebie nawzajem oraz wymianę informacji pomiędzy miastami.
  2. Budowa potencjału (capacity building) – ma rozwijać zintegrowane i aktywne podejście do rozwoju obszarów miejskich, poprzez szkolenia, spotkania, warsztaty.
  3. Rozpowszechnianie (capitalisation and dissemination) – wykorzystywanie i rozpowszechnianie wiedzy oraz zaleceń dotyczących polityki miejskiej i dobrej praktyki wśród szerszej publiczności.

Co to jest Dobra Praktyka

Dobrą praktyką - w rozumieniu URBACT - są udane doświadczenia, które zostały sprawdzone, dlatego zasługują na uwagę oraz mogą być wykorzystane przez inne miasta. Podczas spotkania podkreślono, że Dobra Praktyka nie zawsze musi być spektakularna i bardzo kosztowna w realizacji. Praktyki takie, jeśli chodzi o program URBACT, są bardzo różnorodne pod względem rodzaju i skali oraz tematów i zagadnień.

Kryteria, jakie musi spełniać Dobra Praktyka

  • ma znaczenie dla innych miast
  • jest zgodna z zasadami zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju URBACT
  • muszą być widoczne skutki projektu i wyciągnięte wnioski z jego realizacji
  • można ją  zastosować w innym miejscu (jednak nie jest to konieczne)

Kto może złożyć wniosek?

  • miasta
  • jednostki podlegające miastom (np. dzielnice)
  • władze metropolitalne i zorganizowane aglomeracje
  • organizacje publiczne lub półpubliczne powołane przez miasta

Jak aplikować?

  1. Pierwszym etapem jest wypełnienie formularza on-line, składającego się z pytań dotyczących podstawowych informacji, dzięki którym zespół oceniający będzie miał możliwość przeanalizować projekt Dobrej Praktyki.
  2. Następnie, na adres e-mail goodpracticecall@urbact.eu należy wysłać „pakiet wsparcia” w którym obowiązkowo muszą znaleźć się dwa zdjęcia oraz streszczenie prezentujące Dobrą Praktykę (nie powinno przekraczać 5000 znaków). Opcjonalnie można dołączyć dokumenty, zdjęcia, krótki filmik itp.

Terminarz

Wnioski w naborze można składać do 31 marca 2017 r. Pod koniec maja 2017 r. zostaną wyłonione miasta posiadające Dobrą Praktykę, które otrzymają tytuł  „Miasto Dobrej Praktyki URBACT”. W dniach 4-5 października 2017 r. odbędzie się Festiwal Dobrych Praktyk (Good Practice Festival) w Estonii, podczas którego miasta będą miały możliwość wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów.

Dodatkowe pytania dotyczące naboru należy przesyłać na adres goodpracticecall@urbact.eu.

 

Oprac.: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podstawie urbact.eu