Oferta programowa
ESDZ i KE oferują wspólnie 56 miejsc stażowych (po 2 na każde państwo członkowskie). Zakwalifikowani kandydaci zostaną skierowani na dziewięciomiesięczny staż w jednej ze 140 delegatur UE, z możliwością przedłużenia umowy o kolejne dziewięć miesięcy. Na stanowiskach podlegających ESDZ stażyści będą zajmować się m.in. problematyką polityczną oraz kontaktami z mediami. W przedstawicielstwach KE będą pracować nad zagadnieniami związanymi z polityką handlową, ekonomiczną oraz pomocą rozwojową.
Wynagrodzenie
Stażystom przysługuje miesięczne wynagrodzenie, na które składają się stypendium w wysokości 1 300 euro, pokrycie kosztów zakwaterowania i specjalny dodatek, którego kwota zależy od kategorii, do której zaklasyfikowana jest dana delegatura. Uczestnicy programu otrzymają również jednorazowo 2 000 euro, a ponadto pokrycie kosztów ubezpieczenia oraz zwrot kosztów podróży.
Kto może aplikować?
Osoby, które chcą wziąć udział w programie powinny:
- posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE;
- posiadać wyższe wykształcenie – w stopniu odpowiadającym tytułowi magistra - w dziedzinie związanej z działalnością delegatur;
- posługiwać się biegle językiem angielskim i/lub francuskim, zarówno w mowie i piśmie, dodatkowym atutem będzie znajomość innych języków;
- wykazywać duże zainteresowanie i motywację do pracy w delegaturach UE;
- doświadczenie zawodowe, ważnym atutem będzie dodatkowa aktywność kandydata np. uczestnictwo w wolontariatach lub posiadanie publikacji.
Aplikacje można składać tylko w jednym państwie członkowskim.
Jak się zgłaszać?
Aby wziąć udział w naborze należy:
- wypełnić formularz zgłoszeniowy;
- przesłać dokument na adres jpd@msz.gov.pl
Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2017 r. Ostateczne potwierdzenia udziału w programie zostaną przesłane do kandydatów w czerwcu. Staże rozpoczną się na przełomie września i października 2017 r.
Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie ESDZ.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podstawie eeas.europa.eu