Od 1 stycznia 2017 r. państwa członkowskie mają obowiązek automatycznego powiadamiania się o wszelkich nowych interpretacjach prawa podatkowego o wymiarze transgranicznym. Wymiana informacji będzie się odbywała za pośrednictwem centralnej bazy danych, do której będą miały dostęp wszystkie kraje UE. Dzięki tej zmianie urzędy podatkowe będą dysponowały informacjami niezbędnymi do wykrywania nadużyć podatkowych.
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje wejście w życie nowych przepisów, gdyż zagwarantują one państwom członkowskim wszystkie niezbędne informacje na temat interpretacji prawa podatkowego o wymiarze międzynarodowym dotyczące firm międzynarodowych.
Pierre Moscovici, unijny komisarz do spraw gospodarczych i finansowych oraz podatków i ceł, powiedział: - Naszym obowiązkiem jest sprawić, aby opodatkowanie przedsiębiorstw było uczciwsze i bardziej przejrzyste, oraz zrobić, co w naszej mocy, by wyeliminować nadużycia podatkowe i przenoszenie zysków. Obowiązek automatycznej wymiany informacji dotyczących interpretacji prawa podatkowego o wymiarze transgranicznym, który wchodzi w życie 1 stycznia, to duży krok naprzód. Dzięki tej zmianie państwa członkowskie i ich urzędy podatkowe będą dysponowały informacjami niezbędnymi do wykrywania nadużyć podatkowych i podejmowania w odpowiedzi na nie niezbędnych działań.
Co pół roku krajowe organy podatkowe będą przesyłać do bazy danych sprawozdanie zawierające wykaz wszystkich wydanych przez siebie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego o wymiarze międzynarodowym. Oznacza to, że wszystkie inne państwa członkowskie będą wtedy mogły zapoznać się z tym wykazem i w razie potrzeby zwrócić się do państwa członkowskiego, które wydało konkretną interpretację, o bardziej szczegółowe informacje. Pierwsza tego rodzaju wymiana informacji powinna nastąpić najpóźniej 1 września 2017 r.
Do 1 stycznia 2018 r. państwa członkowskie będą musiały również dostarczyć te same informacje w odniesieniu do wszystkich interpretacji o wymiarze transgranicznym wydanych od początku 2012 r.
Więcej informacji:
Współpraca administracyjna w dziedzinie opodatkowania bezpośredniego
Autor: Komisja Europejska