Trzy „M” Malty na pierwsze półrocze 2017
Malta, wyspa na Morzu Śródziemnym licząca zaledwie 423 tys. mieszkańców, weszła do UE (podobnie jak Polska i inne kraje w 2004 r. i w obecnym półroczu po raz pierwszy będzie przewodniczyć pracom UE. Ze względu na swoje położenie Malta jest wyczulona na problem napływu imigrantów. Przywiązuje w związku z tym szczególne znaczenie do problemu kryzysu migracyjnego, podkreślając konieczność zreformowania unijnej polityki azylowej i pełnego wdrożenia ustaleń o relokacji 160 tys. uchodźców w państwach UE.
W związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego w Europie, prezydencja umieściła w swoim programie także kwestie bezpieczeństwa. Ponadto zajmie się jednolitym rynkiem UE (zakłada m.in. dokończenie budowy wewnętrznego rynku energii i prace nad unią rynków kapitałowych).
W polityce sąsiedztwa Malta ma się koncentrować na krajach południowego wybrzeża Morza Śródziemnego i podjąć działania na rzecz wznowienia procesu pokojowego między Izraelem i Palestyńczykami. Ma się także zająć sprawami społecznym, w tym prawami osób LGBT oraz walką z przemocą wobec kobiet.
>> Czytaj więcej o maltańskiej prezydencji
Maltę czeka również początek Brexitu oraz wybory we Francji i Holandii
Na maltańską prezydencję przypada także początek negocjacji ws. Brexitu (zgodnie z zapowiedzią brytyjskiej premier Theresy May, Wielka Brytania ma w marcu złożyć wniosek o wyjście z UE), a także wybory, które mogą zmienić kształt sceny politycznej w dwóch państwach członkowskich: Holandii (w marcu) i Francji (kwiecień-maj).
>> Czytaj więcej o Brexicie
Rola Malty w procesie negocjacji między Wlk. Brytanią i UE będzie jednak ograniczona.
Uzgodniono bowiem, że polityczną kontrolę będzie nad nimi sprawować Rada Europejska, a rozmowy ma prowadzić Komisja Europejska, której głównym negocjatorem został były komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, francuski polityk Michel Barnier.
>>Czytaj więcej o zapowiedziach Barniera ws. negocjacji
W Holandii w marcu odbędą się wybory parlamentarne, w których – według sondaży – szanse na zwycięstwo ma antyimigrancka i eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Natomiast w kwietniu i maju Francuzi będą wybierać w dwóch turach nowego prezydenta. Tu z kolei – jak wynika z sondaży – szanse na przejście do drugiej tury ma kandydatka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Zmierzy się w niej najprawdopodobniej z kandydatem prawicy Francois Fillonem. Obecny szef państwa, socjalista Francois Hollande zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.
>> Czytaj więcej o wyborach we Francji
Malta przewiduje, że w czasie swego przewodnictwa w UE przeprowadzi 1,5 tys. spotkań w Brukseli i Luksemburgu oraz ok. 200 posiedzeń na Malcie. Wszystkie wydarzenia na wyspie, m.in. nieformalne posiedzenia ministrów, będą się odbywać w zabytkowym Pałacu Wielkiego Mistrza w Valletcie, dawnej siedzibie Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana. Potem rezydował tam brytyjski gubernator, a dziś pałac zajmuje prezydent kraju.
Apel nowego szefa ONZ o rok dla pokoju
Antonio Guterres, który z nowym rokiem objął stanowisko sekretarza generalnego ONZ, zaapelował w okolicznościowym przesłaniu o to, by wysiłkiem całej wspólnoty międzynarodowej rok 2017 uczynić “rokiem dla pokoju”.
“W Nowy Rok proszę was wszystkich, byśmy wspólnie powzięli jedno postanowienie: zaangażujmy się tak, by pokój stał się naszym absolutnym priorytetem” – apelował Guterres. „Wszystko, co cenimy jako ludzka rodzina – godność i nadzieja, postęp i dobrobyt – zależy od pokoju. A pokój zależy od nas” – dodał.
Pierwszego dnia po objęciu obowiązków sekretarza generalnego ONZ Portugalczyk podkreślił, że zależy mu na jednym – na znalezieniu odpowiedzi na pytanie: „jak udzielić pomocy milionom ludzi, którzy wpadli w zasadzkę konfliktów?”. “Zaangażujcie się wraz ze mną w służbie pokoju, dzień po dniu. Uczyńmy z roku 2017 rok dla pokoju. Rok, kiedy my wszyscy: obywatele, rządy i przywódcy uczynimy wszystko, by przezwyciężyć różnice” – prosił nowy szef ONZ.
Guterres zastąpił w niedzielę (1 stycznia) Koreańczyka Ban Ki Muna, który był sekretarzem generalnym ONZ przez dwie pięcioletnie kadencje (od 2007 r.).
Autor: euractiv.pl