Dzisiaj zakończyła się 14. edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast – największego i najważniejszego wydarzenia poświęconego samorządom organizowanego w Unii Europejskiej (10-13 października). Jak co roku Wielkopolska aktywnie włączyła się w tę inicjatywę. 11 października w siedzibie BIWW w Brukseli - wspólnie z pięcioma partnerami z całej Europy - zorganizowała debatę „Ekologiczne sposoby zwalczania ubóstwa energetycznego”. W ramach Tygodnia odbyło się ponad 100 warsztatów, debat i seminariów, w których wzięło udział kilka tysięcy polityków i ekspertów z regionów i miast, przedstawicieli świata nauki, instytucji unijnych oraz biznesu. W tym roku głównym tematem, na którym skupiała się uwaga dyskutantów była rola samorządów w kreowaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu.
W debacie współorganizowanej przez BIWW udział wzięli: przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej oraz politycy i praktycy z Barcelony, Hanoweru, Liverpoolu, Malmö i Gandawy. W imieniu Wielkopolski wystąpiła Alicja Nowak, kierownik Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz członek rady nadzorczej Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią. Ekspertka wskazała, że w województwie wielkopolskim problem ubóstwa energetycznego dotyczy ok. 18% mieszkańców. Jest to jednak mniej niż wynosi średnia krajowa – ok. 32%. Pani Nowak zaznaczyła, że walka z tym negatywnym zjawiskiem jest utrudniona m.in. ze względu na istniejące w Polsce uwarunkowania prawne. Na przykład, aby otrzymać pomoc w postaci pieniędzy na prąd (tzw. dodatek energetyczny) należy wcześniej otrzymać dodatek mieszkaniowy, co powoduje wydłużenie i skomplikowanie całej procedury. Przedstawicielka Wielkopolski podkreśliła przy tym, że aby skutecznie rozwiązać problem ubóstwa energetycznego należy najpierw wypracować jednolitą definicję zjawiska oraz zestaw odpowiednich narzędzi analitycznych.

Jednym z wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast był warsztat „Strategie zrównoważonego rozwoju dla obszarów leżących wokół głównych centrów miejskich”, zorganizowany przez Europejską Sieć Regionów Podmiejskich PURPLE, której województwo wielkopolskie jest członkiem od października 2012 r. W trakcie spotkania przemówienie wygłosił europoseł Ivan Jakovčić członek Komisji Rozwoju Regionalnego w PE, a udział w dyskusji wziął m.in. przedstawiciel Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Autor zdjęć: Miasto Malmö