Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

24 września w Komitecie Regionów odbyło się seminarium prezentujące projekt „DESEO: Lokalne klastry dla równych szans” („DESEO: Creating local clusters for equal opportunities”).

Seminarium zorganizowane zostało przez REVES (Europejska sieć miast i regionów dla gospodarki społecznej). Projekt DESEO ma na celu analizę możliwości współpracy lokalnych władz i podmiotów gospodarki społecznej, która by wspierała mechanizmy pozwalające na wyrównanie szans kobiet i mężczyzn w życiu gospodarczym i społecznym.

 

Celem spotkania było zaprezentowanie poszczególnych projektów, które obecnie są realizowane w ramach tego przedsięwzięcia, pokazanie przebiegu, możliwości, ale i problemów, które pojawiły się w toku ich realizacji. Chciano także pokazać, jak różne formy współpracy zainteresowanych stron można przyjąć ramach przyjętego wzorca klastra opartego na wspólnych zasobach.Wspólne dla wszystkich klastrów tworzonych w ramach projektu DESEO są cele: połączenie aspektów ekonomicznych, społecznych, ekologicznych i kulturowych, rozwój i promocja instrumentów ułatwiających wyrównywanie możliwości obu płci w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym oraz tworzenie i utrzymywanie wspólnych instrumentów przeznaczonych do realizacji powyższych zamierzeń.Jako przykład dobrych praktyk przedstawiono działania regionu Brukseli i Terytorialnego Paktu dla Zatrudnienia, w którym działają trzy rodzaje partnerów – społeczni (np. związki zawodowe), publiczni (władze lokalne) oraz organizacje i stowarzyszenia. Przedsięwzięcie to z sukcesem propaguje wyrównywanie szans w dostępie do zatrudnienia i walczy z różnego rodzaju dyskryminacjami na tym tle.Następnie przedstawiciele poszczególnych regionów prezentowali konkretne projekty realizowane przez klastry. Przedsięwzięcia obejmowały różne obszary tematyczne, takie jak transport, szkolenie pracowników, ułatwianie przepływu informacji, wspomaganie zatrudnienia i przedsiębiorczości kobiet czy system kredytów udzielanych na rozwój przedsiębiorstwa. W projekcie biorą udział partnerzy z regionów włoskich, hiszpańskich, irlandzkich, szwedzkich i francuskich.Seminarium podsumowali przedstawiciele Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów, podkreślając wagę działań oddolnych, które są kluczowe w promowaniu równych szans i w walce z wszelkiego rodzaju dyskryminacją. Co więcej, zwrócono uwagę na konieczność dostosowania projektów do lokalnych warunków oraz na fakt, że bez zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron trudno będzie zmienić sytuację na lepsze.

BIWW