Parlament Europejski ustanowił tę nagrodę w 2008 r. dla uhonorowania działalności na rzecz promowania wartości europejskich. W tym roku nagrodę przyznano pięćdziesięciu osobom i organizacjom w UE.
KOD – największy ruch obywatelski po 1989 r.
Przyznaną KOD za "nieustępliwe dążenie do kształtowania postaw demokratycznych" nagrodę przekazała wczoraj w Warszawie liderowi tego stowarzyszenia Mateuszowi Kijowskiemu europosłanka PO/EPL Róża Thun.
Thun, która nominowała KOD do tej nagrody, uzasadniając jej przyznanie podkreśliła, że Komitet "skupia rzesze obywateli wokół wspólnych wartości europejskich", a także "w pokojowy, otwarty i niedyskryminujący sposób jednoczy ludzi w Polsce i w innych miastach Europy". Europosłanka zwróciła też uwagę, że przez swoje nieustępliwe dążenie do kształtowania postaw demokratycznych w krótkim czasie stał się rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach członkowskich UE.
„Jest to największy ruch obywatelski, od kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1989 r.” - dodała. Thun podkreśliła też, że KOD jest niespotykaną wcześniej na taką skalę organizacją, która „krzewi przywiązanie do wartości, symboli i instytucji europejskich”.
Kijowski odbierając nagrodę, podkreślał natomiast, że KOD "walczy o najważniejsze wartości", „o to, co najdroższego możemy mieć jako naród, jako społeczeństwo”. "Nasze zwycięstwo będzie zwycięstwem Polski i zwycięstwem najważniejszych wartości: wolności, równości i demokracji, czyli tak naprawdę tego wszystkiego, co zawiera się w słowie - tak ważnym dla Polaków - `solidarność`" - dodał.
Pielęgniarka z Czerwca`56
Laureatką nagrody PE jest też poznańska pielęgniarka, uczestniczka wydarzeń Czerwca'56, Aleksandra Banasiak. Jej kandydaturę zgłosiła europosłanka PO/EPL Agnieszka Kozłowska-Rajewicz uzasadniając, że Banasiak była aktywną uczestniczką wydarzeń, „które były jednymi z pierwszych buntów społecznych otwierających drogę do obalenia komunizmu w Polsce i Europie".
"28 czerwca 1956 roku jako młoda, 21-letnia pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, pierwsza wyszła na ulicę, by opatrzyć rannych w wyniku starć robotników. Wśród świszczących kul uratowała wielu demonstrantów. Sama została ranna" - argumentowano w uzasadnieniu.
Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika
Laureatem nagrody został też Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, nominowany przez byłą europosłankę (dawniej SLD, teraz bezpartyjną, w PE w grupie Socjalistów i Demokratów) Lidię Geringer de Oedenberg. Wyróżniony Fundusz podejmuje działania na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej na terenie gmin Masywu Śnieżnika "poprzez efektywne pozyskiwanie, zarządzanie i rozdzielanie środków finansowych na cele dobroczynne i inicjatywy obywatelskie w zakresie: edukacji, kultury, zdrowia, sportu, ochrony środowiska, demokracji, tolerancji i współpracy transgranicznej".
"Dbając o dobro wspólne, działacze Funduszu dbają o rozwój społeczności lokalnej, poprzez wprowadzanie dobrych praktyk dostarczają innowacyjnych rozwiązań i umacniają kapitał społeczny, ludzki i materialny" - napisano w uzasadnieniu.
Laureatami Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego mogą zostać "obywatele, grupy, stowarzyszenia oraz organizacje", a każdy z 751 europosłów ma prawo nominować jednego kandydata. Nagrodę przyznaje się za: promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach UE, codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. (bb)
Autor: euractiv.pl