W dniach 5 – 7 września 2016 r. w Brukseli odbyła się trzydniowa wizyta studyjna samorządowców z Wielkopolski zorganizowana przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS) oraz Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Uczestnicy wizyty – wójtowie, burmistrzowie miast, przewodniczący rady, sekretarze i skarbnicy gmin – podczas pobytu w stolicy Belgii mieli okazję rozmawiać z posłami do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz krajowego i regionalnego przedstawicielstwa. Spotkania te były okazją do omówienia aktualnych wyzwań stojących przed samorządami i całą Unią Europejską oraz poznaniem możliwości współpracy na poziomie europejskim i realizacji projektów dofinansowywanych z unijnego budżetu. Dzisiaj grupa odwiedza Strasburg, gdzie wzięła m.in. udział w spotkaniu z pracownikami Rady Europy.

O możliwościach pozyskania funduszy unijnych z Brukseli mówił również Mikołaj Dowgielewicz, Stały Przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego przy UE. Omówił zasady na jakich działa Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Podkreślił, że jest to instrument stosunkowo mało znany w Polsce, zakładający realizację dużych projektów wymagających znacznych inwestycji. Może on być jednak wykorzystywany przez gminy, np.: poprzez realizację wspólnego projektu przez kilka samorządów, w którym wysokość wymaganych środków finansowych spełni warunki uzyskania wsparcia w ramach EFIS. M. Dowgielewicz zapowiedział, że Europejski Bank Inwestycyjny wspólnie z Komisją Europejską pracują nad tym, aby umożliwić beneficjentom łączenie finansowania projektów z funduszy strukturalnych i EFIS.

Ważnym tematem podejmowanym podczas wizyty była również polityki spójności i to jak fundusze unijne są wykorzystywane w regionie. Maria Galewska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej zwróciła uwagę m.in. na wysokość środków dostępnych w ramach polityki spójności dla Wielkopolski (WRPO 2014+). Podkreśliła, że suma środków, które Unia Europejska przekazała do naszego regionu przekracza wartość funduszy dla takich krajów jak np. Belgia czy Szwecja. Aleksandra Kisielewska z Wydziału ds. Polityki Regionalnej i Spójności Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE odpowiadała z kolei na pytania uczestników dotyczące celów tematycznych, w ramach których beneficjenci z regionu mogą się ubiegać o finansowanie oraz stanu zaawansowania realizacji WRPO. Samorządowcy w dyskusji podkreślali konieczność dostosowywania priorytetów inwestycyjnych funduszy do potrzeb samorządów lokalnych.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli