W dniach 5 – 7 września 2016 r. w Brukseli odbyła się trzydniowa wizyta studyjna samorządowców z Wielkopolski zorganizowana przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS) oraz Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Uczestnicy wizyty – wójtowie, burmistrzowie miast, przewodniczący rady, sekretarze i skarbnicy gmin – podczas pobytu w stolicy Belgii mieli okazję rozmawiać z posłami do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz krajowego i regionalnego przedstawicielstwa. Spotkania te były okazją do omówienia aktualnych wyzwań stojących przed samorządami i całą Unią Europejską oraz poznaniem możliwości współpracy na poziomie europejskim i realizacji projektów dofinansowywanych z unijnego budżetu. Dzisiaj grupa odwiedza Strasburg, gdzie wzięła m.in. udział w spotkaniu z pracownikami Rady Europy.
Wizytę rozpoczęło spotkanie w siedzibie biura Wielkopolski w Brukseli, podczas którego
Dyrektor Izabela Gorczyca omówiła najważniejsze obszary działalności tej zagranicznej placówki regionu oraz przedstawiła
możliwości wsparcia dla wielkopolskich gmin i powiatów w ich aktywnościach międzynarodowych. Dotyczą one zarówno pozyskiwania partnerów zagranicznych do współpracy, mówców z instytucji unijnych na wydarzenia organizowane w regionie, reprezentowanie podmiotów z Wielkopolski podczas spotkań w Brukseli czy wsparcie w przystępowaniu do projektów współfinansowanych z programów unijnych. Jednym z takich programów, w sposób szczególny ukierunkowany na samorządy, jest „
Europa dla obywateli”. Luisa Rodrigues z Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w trakcie spotkania przybliżyła uczestnikom zasady i priorytety programu. W jego ramach władze lokalne mogą ubiegać się o unijne środki finansowe na nawiązywanie współpracy z partnerami z innych krajów oraz realizację projektów promujących aktywne obywatelstwo.
O możliwościach pozyskania funduszy unijnych z Brukseli mówił również Mikołaj Dowgielewicz, Stały Przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego przy UE. Omówił zasady na jakich działa Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Podkreślił, że jest to instrument stosunkowo mało znany w Polsce, zakładający realizację dużych projektów wymagających znacznych inwestycji. Może on być jednak wykorzystywany przez gminy, np.: poprzez realizację wspólnego projektu przez kilka samorządów, w którym wysokość wymaganych środków finansowych spełni warunki uzyskania wsparcia w ramach EFIS. M. Dowgielewicz zapowiedział, że Europejski Bank Inwestycyjny wspólnie z Komisją Europejską pracują nad tym, aby umożliwić beneficjentom łączenie finansowania projektów z funduszy strukturalnych i EFIS.
Podczas wizyty w Brukseli samorządowcy spotkali się również z
posłami do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu –
Andrzejem Grzybem i Adamem Szejnfeldem, a także zastępcą
Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej - Sebastianem Barkowskim i Michałem Mazurem pełniącym rolę tzw. antici - najbliższego doradcy polskiego ambasadora przy Unii. W trakcie spotkań rozmawiano głównie o
wyzwaniach stojących przed UE oraz ich wpływie na samorządy w Polsce. Sporo uwagi poświęcono tematyce Brexitu, w tym spodziewanej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także propozycji Komisji Europejskiej i Rady dotyczących rozwiązania kryzysu migracyjnego.
Ważnym tematem podejmowanym podczas wizyty była również polityki spójności i to jak fundusze unijne są wykorzystywane w regionie. Maria Galewska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej zwróciła uwagę m.in. na wysokość środków dostępnych w ramach polityki spójności dla Wielkopolski (WRPO 2014+). Podkreśliła, że suma środków, które Unia Europejska przekazała do naszego regionu przekracza wartość funduszy dla takich krajów jak np. Belgia czy Szwecja. Aleksandra Kisielewska z Wydziału ds. Polityki Regionalnej i Spójności Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE odpowiadała z kolei na pytania uczestników dotyczące celów tematycznych, w ramach których beneficjenci z regionu mogą się ubiegać o finansowanie oraz stanu zaawansowania realizacji WRPO. Samorządowcy w dyskusji podkreślali konieczność dostosowywania priorytetów inwestycyjnych funduszy do potrzeb samorządów lokalnych.
Samorządowcy uczestniczyli również w spotkaniu z
Szymonem Polakiem – ekspertem Stałego Przedstawicielstw RP przy UE ds. polityki energetycznej. Zapoznał on uczestników z tym jak postępują prace nad budową unii energetycznej. W tym kontekście podkreślił dobrą współpracę z polskimi członkami do Komitetu Regionów w reprezentowaniu polskich interesów na forum unijnym. Grupa miała okazję porozmawiać także na temat
zarządzania odpadami z
Małgorzatą Gołębiewska z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej oraz działań Europejskiego Komitetu Regionów (instytucji oficjalnie reprezentującej samorządy unijne)
z Agnieszką Kudlińską, jedyną polską dyrektor w tej instytucji.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli