Projekt zostanie przedstawiony jesienią, prawdopodobnie w listopadzie – podaje źródło EurActiv.
Co to jest ESTA
ESTA to system, który istnieje w Stanach Zjednoczonych. Cudzoziemcy nieposiadający wizy mogą wjechać do USA w ramach programu ruchu bezwizowego (US Visa Waiver Program). Uprzednio muszę jedynie złożyć wniosek w ESTA, który przeprowadza kontrolę i uprawnia do podróży. Wszystko odbywa się online, co czyni procedurę bardziej praktyczną i dogodną niż aplikowanie o wizę.
Francja i Niemcy naciskały na stworzenie ogólnoeuropejskiego systemu dla osób chcących wjechać na terytorium Unii Europejskiej. Propozycja zbiegła się w czasie ze zwiększonymi obawami o bezpieczeństwo Europejczyków po atakach terrorystycznych w Paryżu (listopad 2015 r., czy późniejszymi zamachami bombowymi w Brukseli (marzec br.).
Potrzeba większej kontroli
Pomysł mający na celu „zwiększenie kontroli nad zewnętrznymi granicami UE” został przedstawiony we wtorek (23 sierpnia) przez ministrów spraw wewnętrznych Niemiec i Francji.
„Europejski ESTA byłby wykorzystany do kontroli osób, które nie podlegają obowiązkowi wizowemu, zanim przekroczą one granice UE” (np. Amerykanów) - poinformował Bernard Cazeneuve, minister spraw wewnętrznych Francji. Dodał, że system europejski opierałby się na amerykańskim ESTA. Podobne systemy istnieją również w Kanadzie i Australii.
Europejski ESTA byłby „sposobem, by cudzoziemcy nadmiernie nie przedłużali swojego pobytu” – dodaje Natasha Bertaud, rzecznik KE ds. wewnętrznych.
Pomysł narodził się w kwietniu, kiedy unijni komisarze Dimitris Avramopoulos oraz Frans Timmermans przedstawili serię wniosków o liberalizację systemu wizowego dla Gruzji, Kosowa, Turcji i Ukrainy wraz z systemem wjazdu/wyjazdu (ang. Entry/Exit system, EES).
Liberalizacja systemu wizowego
W maju Bruksela przedstawiła propozycję zniesienia wymogu wizowego dla obywateli Turcji, co stanowiło jeden z elementów kwietniowej umowy ws. uchodźców. Zgodnie z nią, Turcja ma przyjmować uchodźców i migrantów, którzy w nielegalny sposób przekroczyli granicę z Grecją. W zamian za to kraje unijne mają przyjmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z obozów w Turcji.
Po listopadowych zamachach w Paryżu, Francja przywróciła kontrolę na granicach wewnętrznych z innymi krajami strefy Schengen. „Zostanie to utrzymane tak długo, jak będzie istniało zagrożenie” - poinformował Cazeneuve i dodał, że zasady obowiązujące w strefie Schengen „muszą ulec przeobrażeniu”.
W trosce o bezpieczeństwo
Ministrowie Francji i Niemiec wezwali również m.in., by jeszcze w tym roku przeprowadzić „symulację sytuacji kryzysowej” na zewnętrznych granicach UE. Ma to „przetestować efektywność i szybkość reakcji” Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, powstałej z przekształcenia unijnej agencji ds. granic zewnętrznych - Frontex.
Autor: euractiv.pl