Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

euractory2Unia energetyczna – kto nadaje jej kształt? Czyje poglądy mają największy wpływ na podejmowane decyzje? Reprezentanci których państw członkowskich są najbardziej zaangażowani w kreowanie unijnej polityki energetycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza platforma EurActory.

Fundacja EurActiv, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach 7. Programu Ramowego, zainaugurowała w lutym innowacyjny serwis EurActory, gromadzący informacje dotyczące najbardziej wpływowych interesariuszy i ekspertów w poszczególnych obszarach działalności UE.

Podczas uroczystego otwarcia platformy, Komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič pochwalił innowacyjny pomysł.„Cieszy mnie uruchomienie platformy EurActory, dzięki której interesariusze i decydenci polityczni mają szansę dowiedzieć się, kto jest zaangażowany w kształtowanie europejskiej polityki energetycznej”.

Polacy w EurActory

Na liście znajdują się setki europejskich ekspertów ds. energetyki, a wśród nich także Polacy. Swoje profile na EurActory aktywowali już m. in. europosłowie prof. Jerzy Buzek i prof. Danuta Maria Hübner, ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk i Julia Michalak, Wojciech Jakóbik z BiznesAlert, dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Analiz Energetycznych czyMichal Jakobsche z JEF Warsaw – Young European Federalists.

Inni interesariusze

Listę tworzą najważniejsi interesariusze – przedstawiciele instytucji europejskich i rządów państw członkowskich, jak i analitycy, przedstawiciele mediów na co dzień zajmujący się kwestiami energetyki czy przedstawiciele biznesu. Wśród najważniejszych użytkowników EurActory są m.in. Maroš Šefčovič, europejski komisarz ds. unii energetycznej, Guy Verhofstadt, lider frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim, czy Minister Środowiska Słowacji Norbert Kurilla.

Najbardziej aktywni

Ranking EurActory40 ujawnił, że europejska polityka energetyczna zdominowana jest przez Niemców (10 przedstawicieli spośród 40 znajdujących się w rankingu),  Brytyjczyków (7) i Francuzów (4). Ponadto w pierwszej 10. jest dwoje Polaków: przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz polska premier Beata Szydło.

Prawie połowa (19) najbardziej wpływowych osób w dziedzinie unii energetycznej to przedstawiciele instytucji unijnych. Znaczną większość ekspertów stanowią mężczyźni. Wśród 40 najważniejszych interesariuszy jest 31 mężczyzn i 9 kobiet.

Procesy legislacyjne

Serwis EurActory oferuje również innowacyjne narzędzie jakim jest Policy Line, które umożliwia śledzenie najważniejszych procesów legislacyjnych w trzech obszarach polityk unijnych: unia energetyczna, innowacje i przedsiębiorczość, a także przyszłość UE.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej postawiły przed sobą cel na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pod tym hasłem kryje się szereg działań, który ma doprowadzić do stworzenia gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów naturalnych. Do roku 2020, UE chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc., a także zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych. Aby osiągnąć te dwa cele kraje członkowskie stawiają na ochronę środowiska naturalnego, rozwój nowych, przyjaznych dla środowiska technologii, tworzenie inteligentnych sieci energetycznych.

Dzięki narzędziu Policy Line można śledzić, jak poszczególne grupy wpływowych osób m.in. instytucje unijne i państwowe, organizacje międzynarodowe, biznes, naukowcy i media działają na rzecz osiągnięcia tych celów. Na stronie internetowej Policy Line można przeczytać najważniejsze dokumenty dotyczące tego zakresu tematycznego, zapoznać się z unijnymi priorytetami w kwestii efektywnej gospodarki energetycznej, jak również dowiedzieć się o odbywających się spotkaniach ekspertów zajmujących się wdrażaniem wspólnego celu.

Policy Line jest również narzędziem interaktywnym, gdzie wszyscy aktywni użytkownicy platformy EurActorymogą dodawać swoje własne artykuły, czy przygotowywane dokumenty, jak również dzielić się z innymi informacjami o wydarzeniach istotnych z punktu widzenia kształtowania się danej polityki. (ip) 

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem 40 najbardziej wpływowych osób, które decydują o przyszłości unii energetycznej.: www.euractiv.com/EurActory40.

 

Autor: euroactiv.pl