Pomysł utworzenia europejskiej biblioteki cyfrowej stał się realnym celem, który postawił sobie Parlament Europejski. Przyjęte dziś sprawozdanie mówi, że udostępnione zostaną za darmo, wszystkim użytkownikom internetu, głównie dzieła sztuki i literatury. Parlament podkreśla, że dostęp do nich będzie możliwy we wszystkich językach europejskich.
Internet stal się dla wielu młodych ludzi jedną z głównych dróg dostępu do wiedzy, dlatego doceniono i uwzględniono rozwój nowych technologii oraz rewolucję kulturową. Parlament Europejski podkreślił, że bardzo ważne jest stworzenie wielojęzykowej przestrzeni dającej dostęp i możliwość wyszukiwania zbiorów europejskiego dziedzictwa kulturowego we wszystkich językach UE.
Z czasem głównym celem będzie udostępnienie nie tylko darmowych tekstów, ale również nagrań audio i wideo. Parlament zaleca, aby istniejące już łącza bibliotek narodowych oraz uniwersytety w Europie, przyczyniały się do tworzenia jednej, wspólnej biblioteki cyfrowej. Początkowo w zasobach biblioteki oferowane będą materiały tekstowe wolne od praw autorskich, a jednocześnie kontynuowane będą prace nad koncepcyjnymi i technicznymi aspektami organizacji wszystkich kategorii zasobów kulturowych.
Komisja Europejska chciałaby, aby w europejskiej bibliotece cyfrowej do 2008 roku znalazło się już dwa miliony książek, filmów, fotografii, rękopisów i innych dzieł kultury. Do 2010 roku liczba ta ma już wzrosnąć, do co najmniej 6 mln.
Sprawozdanie podkreśla, iż konieczne jest wspieranie innowacji i badań naukowych w dziedzinie wielojęzyczności. Ponieważ programy wspólnotowe nie pozwalają na finansowanie digitalizacji, wprowadzone zostaną nowe metody finansowania, w tym w partnerstwie z sektorem prywatnym.
W październiku 2006 roku, Polska Biblioteka Narodowa, udostępniła już w Internecie ponad 5 tyś. dokumentów. Dostęp do ich treści jest możliwy w każdej chwili, niezależny od miejsca pobytu oraz darmowy dla każdego.
Pomysł europejskiej biblioteki cyfrowej pierwszy raz był przedstawiony przez sześć europejskich głów państw, w tym byłego prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego, w kwietniu 2005 roku. Komisja Europejska poparła projekt i we wrześniu 2005 roku wydala komunikat, mówiący, że będzie to jeden ze sztandarowych projektów w ramach globalnej strategii Komisji, mającej na celu promowanie gospodarki cyfrowej.
Parlament Europejski