Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

casestudy poznan 1Poznań jest jednym z dwóch polskich miast, które weszły w skład partnerstw utworzonych w ramach agendy miejskiej UE - nowej unijnej inicjatywy dla miast. Stolica Wielkopolski będzie współpracować z przedstawicielami państw członkowskich, trzech innych miast UE, Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i międzynarodowymi stowarzyszeniami miejskimi w ramach koordynowanej przez Słowację grupy zajmującej się zagadnieniem mieszkalnictwa. Drugim polskim partnerem zaangażowanym w agendę miejską jest Łódź, która jest członkiem partnerstwa na temat ubóstwa miejskiego.

Agenda Miejska UE, czyli unijny program dla miast wprowadza nowe formy współpracy pomiędzy różnymi partnerami zaangażowanymi w kwestie miejskie na poziomie lokalnym, krajowymi i unijnym. Przedstawiciele wybranych instytucji i organizacji będą działać w ramach tzw. partnerstw tematycznych, których zadaniem jest opracowanie nowych rozwiązań prawnych i finansowych oraz uproszczenie mechanizmów skutecznej wymiany wiedzy na tematy miejskie. Inicjatywa będzie obejmować 12 priorytetowych tematów wybranych w drodze konsultacji przeprowadzonych przez Komisję Europejską. Dotychczas utworzono partnerstwa w ramach czterech dziedzin – mieszkalnictwa i ubóstwa miejskiego, w które zaangażowane są polskie miasta oraz jakości powietrza oraz integracji migrantów i uchodźców.

Unijny program dla miast stał się jednym z priorytetów obecnie trwającej Prezydencji Holandii w Radzie Unii Europejskiej i został oficjalnie zainaugurowany w formie tzw. „Paktu Amsterdamskiego” podczas nieformalnej konferencji ministrów ds. miejskich, która odbyła się 30 maja 2016 r.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli