Podstawą opracowania tego zestawienia była obecność w powietrzu pyłu zawieszonego PM2.5 o średnicy 2.5 mikrometrów, czyli 20-35 razy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa. W ocenie tej organizacji, jest on bowiem zanieczyszczeniem atmosferycznym najbardziej szkodliwym dla ludzkiego zdrowia. PM2.5.
Żywiec najgorszy
Na pierwszym miejscu zestawienia WHO znalazł się Żywiec. Co prawda ze swoimi 43 ug/m3 nie stanowi konkurencji dla najbardziej zanieczyszczonego miasta świata - Zabol w Iranie „szczyci się” bowiem 220 ug/m3- to jednak okazał się najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy.
Tuż za Żywcem uplasowała się Pszczyna, a w czołówce znalazły się jeszcze Rybnik (4. miejsce), Wodzisław Śląski (5.), Opoczno (6.), Sucha Beskidzka (7.) i Godów (8.). W pierwszej "10" zmieściły się jeszcze trzy miasta bułgarskie (Dolny Woden, Montana i Warna). To bowiem właśnie polskie i bułgarskie miejscowości dominują na "europejskiej" liście Światowej Organizacji Zdrowia. Pierwsze miasto spoza Polski i Bułgarii, to położona w Lombardii włoska Soresina (24.).
Europa stosunkowo czysta
Najbardziej zanieczyszczone powietrze pyłem 2.5 występuje jednak w Azji. Mimo że najgorzej na świecie pod tym względem mają mieszkańcy irańskiego Zabol, to wśród 30 najbardziej zagrożonych miast świata jest jeszcze tylko jedno miasto w tym kraju - Bosherh. Najwięcej, bo 14 zagrożonych jest miast indyjskich, sześć chińskich, trzy w Arabii Saudyjskiej, dwa w Pakistanie oraz po jednym w Kamerunie, Ugandzie i Bangladeszu. Ostatnie w WHO-wskim zestawieniu najbardziej zapylonych miast świata jest indyjski Jodhpur aż ze stoma ug/m3 pyłu zawieszonego PM2.5.
Zabójcze powietrze
Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skraca średnią długość życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia tego pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia, a także wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).
PM2.5 razem z pyłem PM10, silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz trującymi związkami chemicznymi (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, sadza) wchodzi w skład smogu.
Autor: euractiv.pl