Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że od soboty (30 kwietnia) opłata roamingowa jest niższa dzięki wprowadzeniu ujednoliconego i bardziej przejrzystego mechanizmu naliczania opłat.
Podstawą naliczenia będzie krajowa cena detaliczna, czyli stawka jaką abonent płaci za usługi telefonii komórkowej w swoim kraju. Dopiero do tej kwoty doliczana jest tzw. dopłata, czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi.
Jak obliczyć cenę usługi?
UKE tłumaczy, że jeśli przyjmiemy cenę minuty rozmowy krajowej, zgodnie z planem taryfowym, np. 29 groszy, to za taką samą rozmowę w roamingu operator będzie mógł dodać dopłatę nie wyższą niż 25 groszy. W efekcie minuta połączenia w roamingu będzie kosztowała maksymalnie 54 grosze.
Na tym przykładzie wyraźnie widać, że stawki za poszczególne usługi w roamingu są ściśle związane z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość maksymalnych dopłat, która w odniesieniu do jednej minuty rozmowy wynosi 25 groszy, podobnie jak w odniesieniu do przesłania jednego megabita danych. Natomiast w odniesieniu do każdego SMS maksymalna dopłata to 10 groszy. Koszt minuty połączenia odebranego jest w dalszym ciągu stały i - niezależnie od posiadanego planu taryfowego - wynosi 5 groszy.
UKE podkreśla też, że klient może wybrać dowolną taryfę roamingową; ma również prawo dowolnie przechodzić między nimi, a taka zmiana powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.
Koniec obniżek
Za rok skończą się obniżki, ale zmiana na korzyść abonentów będzie jeszcze większa. 15 czerwca przyszłego roku opłata dodatkowa ma bowiem zostać całkowicie zniesiona, a operatorzy będą zobowiązani do rozliczania kosztów połączeń roamingowych według krajowej ceny detalicznej.
Przez długi czas realizacja propozycji KE, która zakładała całkowite zniesienie kosztów roamingu, wydawała się niemożliwa do realizacji, Jednak przez ostatnich kilka lat udawało się w drodze negocjacji stopniowo obniżać opłaty za połączenia w roamingu. PE już dwa lata temu opowiadał się za zniesieniem opłat za roaming, które miało obowiązywać od 15 grudnia 2015 r., oraz za otwartym i neutralnym internetem.
>> Czytaj więcej o pakiecie telekomunikacyjnym
Jednak dopiero na początku lipca zeszłego roku negocjatorzy PE i Rady UE (przedstawiciele państw członkowskich Unii) osiągnęli wreszcie nieformalne porozumienie ws. całkowitego zniesienia opłat roamingowych od 15 czerwca 2017 roku, a także kolejnej obniżki tych opłat od 30 kwietnia 2016 roku.
>> Czytaj więcej o kompromisie w sprawie roamingu i internetu
Kilka miesięcy później (pod koniec października) PE zatwierdził Single Market Telecommunications Regulation, czyli ustawę znoszącą telekomunikacyjne granice dla ponad 500 mln mieszkańców państw Unii. (bb)
Źródło: euractiv.pl