Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ueuaOdwołano zaplanowany na maj szczyt UE-Ukraina. Unia Europejska chce dać nowemu rządowi w Kijowie więcej czasu na przeprowadzenie reform.

19 maja miało się odbyć spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej i Ukrainy. Wczoraj (27 kwietnia) jednak Komisja Europejska poinformowała o przełożenia spotkania na wrzesień br. Dokładna data ma być ustalona jeszcze przed szczytem Rady Europejskiej (28-29 czerwca).

Formalnie przełożenie daty szczytu ma dwie przyczyny. Po pierwsze, ma ono pozwolić obu stronom na ocenę działania umowy stowarzyszeniowej i zaobserwować ewentualne problemy wymagające naprawy - zwłaszcza w kontekście niedawnego referendum w Holandii ws. tej umowy.

>> Czytaj więcej o holenderskim referendum

Holendrzy w głosowaniu odrzucili porozumienie z Ukrainą. Referendum nie było wiążące dla holenderskiego rządu, ale zapowiedział on chęć odniesienia się do jego wyniku (szczegóły nie są jeszcze znane). Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w rozmowie z EurActiv, że w tej sprawie UE szykuje plan w porozumieniu z Holandią oraz z Donaldem Tuskiem i Jean-Claude’m Junckerem, przewodniczącymi, odpowiednio, Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.

Cztery dodatkowe miesiące mają też dać czas Ukraińcom na dalsze reformy polityczne, w tym w zakresie walki z korupcją. Bruksela nie jest zadowolona z tempa zmian na Ukrainie, ale liczy na to, że objęcie władzy przez nowy rząd premiera Wołodymyra Hrojsmana je przyspieszy.

>> Czytaj więcej o nowym rządzie na Ukrainie

Ocena MFW

Ponadto, Ukraina czeka na zakończenie oceny swoich reform przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW, który jest jednym z głównych źródeł zewnętrznej pomocy finansowej dla Ukrainy, w ciągu czterech lat ma przekazać 17,5 mld dolarów. W zamian za to Fundusz wymaga od Kijowa przeprowadzenia szeregu zmian w prawie, w obszarach dotyczących m.in. walki z korupcją, ale także reformy systemów bankowego i emerytalnego. Postępy w tych zmianach są sprawdzane przez MFW regularnie i od pozytywnych wyników tych testów zależy wypłacanie kolejnych rat pomocy.

Obecnie trwa przegląd stanu tych reform: co już udało się zrobić i co jeszcze trzeba zmienić. Utrudnieniem tutaj była zmiana rządu na Ukrainie. Jednak dyrektor Wydziału Europejskiego w MFW Poul Thomsen stwierdził, że „mamy [w Funduszu] dobrą podstawę do szybkiego zakończenia przeglądu”, choć podkreślił, że będzie wymagało od nowego rządu zatwierdzenia wcześniejszych ustaleń, w tym dokładnego zakresu przepisów poddanych ocenie MFW.           

Odwołanie szczytu w maju nie oznacza jednak braku interakcji między Brukselą i Kijowem. Na czerwiec planowane jest spotkanie ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenko z Tuskiem i Junckerem.

Autor: euractiv.pl