Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

KW0Wczoraj w Brukseli z Wielkopolanami oraz sympatykami regionu spotkał się wielkopolski pisarz, autor kryminałów i książek historycznych - Piotr Bojarski. Wydarzenie zorganizowane przez przedstawicielstwo regionu w Brukseli odbyło się w ramach cyklu spotkań Klubu Wielkopolan. Oprócz rozmowy z P. Bojarskim na temat jego twórczości zebrani goście wzięli również udział w quizie, odpowiadali na pytania dotyczące historii, regionu czy gwary poznańskiej, a także musieli rozwiązać zagadkę kryminalną.

Piotr Bojarski z wykształcenia historyk, akcje swoich książek umiejscawia w Poznaniu w okresie XX-lecia międzywojennego i czasu II wojny światowej. „Czytając Pana książki, odnosi się wrażenie, że jednym z

KW1głównych bohaterów jest właśnie Poznań, który opisuje Pan w niezwykle plastyczny i malowniczy sposób. To doskonała reklama dla miasta i regionu” – mówiła prowadząca spotkanie dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli, Izabela Gorczyca.  W cyklu kryminalnych powieści w stylu retro o poznańskim komisarzu Zbigniewie Kaczmarku, Piotr Bojarski przedstawia Poznań oraz Wielkopolskę i ich mieszkańców z tamtego okresu. Ukazuje również ówczesne tło historyczne, a także problemy społeczne i polityczne, z którymi borykało się społeczeństwo w XX-leciu międzywojennym.  Część cyklu jest utrzymana w stylu historical fiction i przedstawia alternatywną wersję historii Polski w czasie II wojny światowej.  „Serię o komisarzu Kaczmarku zacząłem książką „Kryptonim Posen”. Chciałem odpowiedzieć w niej na pytanie czy może warto było dogadać się przed II wojną z Hitlerem. Tym bardziej – chociaż nie wszyscy w Polsce są tego świadomi – że taki scenariusz w 1938 r. był w kraju brany pod uwagę” – mówił Piotr Bojarski podczas spotkania.

KW11Z kryminalnym cyklem o komisarzu Kaczmarku wiążą się tematycznie dwie inne książki P. Bojarskiego – serie reportaży historycznych „Poznaniacy przeciwko swastyce” oraz „Cztery twarze Prusaka”. Z ich lektury możemy dowiedzieć się wielu mało znanych faktów, jak np. tego, że to poznaniak Florian Marciniak był założycielem Szarych Szeregów, a przedwojenny juchta eki z Chwaliszewa (gwara: przywódca bandy) Antoni Gąsiorowski, stał się bohaterem Armii Krajowej.

Za wydaną w zeszłym roku książkę „Ściema” Piotr Bojarski został nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej – Angelus. Podczas wczorajszego spotkania autor opowiedział zebranym gościom jak od wielu lat przygotowywał się do jej napisania. Pomysł stworzenia „Ściemy” powstał z pracy dziennikarskiej autora, na podstawie historii zabójstw Piotra Majchrzaka i Wojciecha Cieślewicza, których dokonano w Poznaniu w czasach PRL.   

We wczorajszym spotkaniu Klubu Wielkopolan wzięło udział ponad 40 osób: przedstawicieli instytucji unijnych, polskich placówek dyplomatycznych oraz organizacji i stowarzyszeń znajdujących się na terenie Belgii.

 

 

KW4 KW5

 

 

 

 

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcie 1: Izabela Gorczyca, Piotr Bojarski
Zdjęcie 2: od lewej Zbigniew Mamys, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - Posłanka do PE, Piotr Bojarski
Zdjęcie 3: Uczestnicy spotkania Klubu Wielkopolan
Zdjęcie 4: Piotr Bojarski
Zdjęcie 5: Zwycięzcy konkursu „Zagadka kryminalna”

Więcej zdjęć dostępnych na profilu facebook Klubu Wielkopolan w Brukseli