Posłowie domagają się zmian w dotychczasowej reformie europejskiego rynku cukru, aby nie dopuścić do arbitralnych cięć krajowych kwot produkcyjnych. Parlament Europejski przyjął dwa sprawozdania, w których posłowie odnoszą się do planów przyspieszenia restrukturyzacji sektora cukrowego i proponują dodatkowe rekompensaty dla regionów i producentów.
Reforma zapoczątkowana w 2006 roku, która miała przywrócić równowagę na europejskim rynku cukru poprzez obniżenie cen i limitów produkcyjnych nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Zachęty finansowe dla producentów, którzy skłonni byliby ograniczyć lub zaprzestać produkcji doprowadziły na półmetku reformy do ograniczenia produkcji o 2,2 mln ton. Plan zakładał zmniejszenie produkcji cukru o 6 mln ton w ciągu czterech lat (do 2010 r.).
W maju 2007 roku KE przedstawiła nowe propozycje, które mają zachęcić producentów do dalszych redukcji, co najmniej o 3,8 mln ton. Jeśli ten cel nie zostanie osiągnięty do 2010 roku, Komisja zamierza dokonywać dalszych cięć kwot krajowych już bez odszkodowań.
Zmiany w systemie restrukturyzacji i wsparcie dla producentów bioetanolu
W projekcie rozporządzenia dotyczącego zmiany systemu restrukturyzacji KE proponuje m.in. pomoc restrukturyzacyjną na rzecz producentów i przyznanie producentom dodatkowych płatności. Posłowie proponują, aby plantatorzy, którzy dobrowolnie zaprzestaną produkcji otrzymywali jednorazową płatność w wysokości 625 euro (KE proponuje 218,75 euro) za każda tonę cukru.
Posłowie proponują także rekompensaty w wysokości 100% dla producentów, którzy zrzekną się przydzielonej kwoty i dokonają demontażu urządzeń potrzebnych do produkcji lub wykorzystają je do przetwórstwa surowców, takich jak m.in. buraki cukrowe, w celu produkcji bioetanolu na potrzeby energetyczne. Dotychczas rekompensaty za częściowy demontaż sięgały maksymalnie 35%.
Zwiększone wsparcie dla producentów i regionów
Posłowie proponują, aby środki na wsparcie z funduszu restrukturyzacyjnego były łatwiej dostępne i aby co najmniej 25% środków w funduszu zarezerwowane było dla plantatorów buraka cukrowego. KE chce na ten cel zarezerwować tylko 10% środków w funduszu.
Posłowie chcą też zwiększyć z 237,5 euro do 260 euro za tonę dodatkowa pomoc dla plantatorów buraka cukrowego, którzy zrzekną się przyznanych kwot w latach 2008/2009, lub którzy już to zrobili w ciągu ostatnich dwóch lat obowiązywania reformy. W głosowaniu posłowie przedłużyli możliwość udzielania tej dodatkowej płatności na rok gospodarczy 2009/2010 w przypadku, gdy zainteresowane przedsiębiorstwo zrzeknie się części lub całości kwoty cukru przyznanej mu od tego roku gospodarczego. Wniosek o przyznanie płatności musi jednak zostać złożony najpóźniej do 31 stycznia 2008 r.
Parlament proponuje także, aby środki na dywersyfikację przeznaczane dla regionów dotkniętych skutkami restrukturyzacji pozostały na niezmienionym poziomie 109,5 euro za tonę, podczas gdy dotychczas obowiązujące przepisy przewidują ich stopniowe ograniczanie do 93,80 euro/t w latach 2008/2009 oraz do 78 euro/t w latach 2009/2010.
Liniowa redukcja kwot w dwóch etapach
Posłowie są przekonani, że liniowa redukcja kwot po 2010 roku powinna następować w dwóch etapach. W pierwszym etapie cięcia kwot dotknęłyby tylko te kraje lub producentów, którzy w okresie 2008/2009 nie dokonaliby żadnych dobrowolnych ograniczeń lub redukcję, jakie wprowadzili byłyby mniejsze niż 13,5% przysługującej im kwoty. Dopiero w drugim etapie byłby stosowany system proponowany przez Komisję Europejską. Posłowie chcą też, aby Komisja przy kalkulacji liniowych cięć brała pod uwagę każdą dobrowolną rezygnację z części kwot, na którą zdecydował się producent w okresie reformy.
Wycofanie z rynku
Ponieważ od 2010 roku zacznie obowiązywać inicjatywa "Wszystko oprócz broni", która umożliwi krajom rozwijającym się bezcłowy eksport cukru na rynek UE, posłowie opowiadają się za przedłużeniem do 2015 roku systemu pozwalającego na korzystne wycofanie części produkcji z rynku, jeśli pojawią się na nim nadwyżki.
Parlament Europejski