Członkowie Unii Europejskiej przyjęli w środę (3 lutego) zasady finansowania instrumentu pomocy dla uchodźców w Turcji. „Nieustannie pracujemy na rzecz zmniejszenia napływu migrantów do Europy” – powiedział premier sprawującej prezydencję w Radzie UE Holandii Mark Rutte. Według niego współpraca z Turcją jest jednym z kluczowych elementów osiągnięcia tego celu.
Miliony uchodźców
Położenie geograficzne Turcji sprawia, że jest ona jednym z krajów, do których przybywają migranci z krajów Bliskiego Wschodu. Na południowym wschodzie graniczy ona z ogarniętymi wojną Syrią oraz Irakiem, z których przybywają do niej tysiące uchodźców miesięcznie.
Według raportu Komisji Europejskiej, powołującej się na dane opublikowane przez Biuro Wysokiego Przedstawiciela ds. Uchodźców, w listopadzie 2015 r. w Turcji przebywało prawie 2,8 mln uchodźców (źródło TUTAJ) pochodzących głównie z Syrii (około 2,5 mln), a także Afganistanu, Iranu i Iraku, którego obywatele najczęściej występują do władz o przyznanie azylu.
Turcja pełni także rolę państwa tranzytowego dla migrantów chcących się dostać na terytorium Unii Europejskiej. Tysiące osób co miesiąc przekracza granicę morską między Turcją i Grecją. Wielu z nich nie chce zostać w obozach dla uchodźców ze względu na ich przepełnienie, niewystarczającą opiekę medyczną i małe perspektywy na uzyskanie dostępu do edukacji i rynku pracy w Turcji. Jako punkt docelowy wybierają zazwyczaj bogate państwa o rozwiniętym systemie pomocy socjalnej jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.
Zahamowanie migracji
Unia Europejska zintensyfikowała w ostatnich miesiącach współpracę z Turcją. Jej celem jest zahamowanie napływu uchodźców z Syrii do Unii Europejskiej. „Musimy współpracować i wdrożyć wspólny plan działania, który uporządkuje przepływy migracyjne i zahamuje nielegalną migrację” – stwierdził w listopadzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
W środę państwa członkowskie zatwierdziły przygotowany przez Komisję Europejską instrument pomocy dla uchodźców w Turcji, do którego uruchomienia zobowiązała się KE w trakcie szczytu z Turcją (29 listopada 2015 r.). Pozwoli on Unii przekazać dodatkową pomoc uchodźcom przebywających na terytorium Turcji oraz społecznościom ich przyjmującym. Unijne wsparcie będzie polegać m.in. na dostarczeniu żywności oraz zapewnieniu opieki medycznej i edukacji.
„Dzięki utworzeniu instrumentu pomocy dla uchodźców w Turcji nasze zamiary nabrały konkretnego kształtu. Przeznaczone na ten cel pieniądze pozwolą poprawić codzienne życie oraz warunki socjalne i ekonomiczne Syryjczyków, którzy szukają schronienia w Turcji” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji.
Zgodnie przyjętymi w listopadzie 2015 r. ustaleniami między Turcją i Unią, pomoc dla Turcji wyniesie 3 mld euro. Miliard euro zostanie sfinansowany z budżetu UE, resztę kosztów pokryją członkowie organizacji. Wkład każdego państwa został obliczony na podstawie ich udziału w unijnym PKB. Największą sumę wpłacą Niemcy i Wielka Brytania – odpowiednio 427,5 mln euro i 327,6 mln euro. Polski wkład wyniesie 57 mln euro.
Autor: EurActiv.pl