Eurobarometr opublikował wyniki badań nt. życia mieszkańców stolic i większych miast krajów unijnych. Łącznie ankieterzy przepytali 40 tys. osób w 79 europejskich (nie tylko unijnych) miastach i czterech obszarach metropolitalnych (Ateny, Lizbona, Manchester i Paryż), a pełny raport jest dostępny w jęz. angielskim TUTAJ. Badanie było przeprowadzone w maju i czerwcu zeszłego roku.
Gdzie mieszka się najlepiej
Badacze stwierdzili przede wszystkim, że większość Europejczyków jest usatysfakcjonowana z faktu mieszkania w swoim mieście. Dwie trzecie mieszkańców docenia miasto, w którym żyje – a tylko w sześciu miastach zadowolonych było mniej niż 80 proc. mieszkańców.
Górną piątkę pod względem zadowolenia tworzą, w kolejności: Oslo, Zurich (po 99 proc. zadowolonych mieszkańców) oraz Aalborg, Belfast i Wilno (po 98 proc.). Po drugiej stronie skali znajdują się natomiast Stambuł (65 proc.), Ateny i Palermo (po 67 proc.), obszar metropolitalny Aten (71 proc.), Neapol (75 proc.) i Miszkolc (79 proc.).
Różnice między poszczególnymi miastami oraz rozdźwięk między zadowolonymi i nie staje się wyraźniejszy przy pytaniach o poszczególne aspekty różnych miast i usług tam dostępnych.
Transport publiczny
Transport publiczny nadal dzieli europejskie miasta z granicą przebiegającą między południem a północą Europy. 8 z 9 miast z poziomem zadowolenia z tego aspektu poniżej 50 proc. znajduje się w południowej Europie, a trzy najmniej zadowolone – we Włoszech. Te 9 miast to: Palermo (14 proc.), Rzym (30 proc.), Neapol (33 proc.), Nikozja (41 proc.), Koszyce, Oulu i Reykjavík (po 45 proc.), Valletta oraz Bukareszt (48 proc.).
Nie oznacza to jednak, że sytuacja transportowa w europejskich miastach nie zmienia się na lepsze. Badacze Eurobarometru zauważają, że „w porównaniu do 2012 r. w wielu miastach doszło do dużego wzrostu zadowolenia”. Miał on miejsce przede wszystkim na Węgrzech, w Miszkolcu (65 proc., przyrost o 25 pkt. proc.) i Budapeszcie (67 proc., przyrost o 22 pkt. proc.). Pogorszenie nastąpiło natomiast w Europie Wschodniej: w Rydze (67 proc., spadek o 14 pkt. proc.) i Koszycach (45 proc., spadek o 12 pkt. proc.), jednak są to odosobnione przypadki.
Opieka zdrowotna
Jeżeli chodzi o dostępność usług medycznych, to sytuacja najlepsza jest we Francji, Szwajcarii oraz krajach Beneluksu, które tworzą pierwszą dziesiątkę, z zadowoleniem powyżej 90 proc. Z wyjątkiem Amsterdamu nie ma w niej jednak stolic, choć pojawiają się Zurich i Genewa, które dla Szwajcarii pełnią rolę równie ważną, co Berno. W pierwszej dziesiątce jest także jedna z unijnych stolic – Strasbourg.
Niezadowoleni z usług medycznych mieszkańcy przeważają za to na wschodzie i południu UE. Niezadowolenie wyższe niż 50 proc. zanotowano w 16 miastach, w tym 9 stolicach (Atenach, Bratysławie, Budapeszcie, Bukareszcie, Rydze, Rzymie i Warszawie). Najgorzej jest w Atenach i ich metropolii (po 65 proc.), potem jest Palermo (61 proc.) i Warszawa (60 proc.).
W przeciwieństwie do opisywanym wcześniej stosunku mieszkańców do komunikacji publicznej, zadowolenie z dostępności i jakości usług medycznych nie zmieniło się znacząco w porównaniu do 2012 r. Największy wzrost był w Bradze (72 proc., przyrost o 14 pkt. proc.), a spadek – w Stambule (57 proc., spadek o 15 pkt. proc.).
Mieszkania i domy
Problemem w europejskich miastach pozostaje dostępność mieszkań i domów. Tylko w jednej z europejskich stolic - Atenach – więcej niż połowa respondentów stwierdziła, że łatwo jest znaleźć miejsce do zamieszkania.
Najmniejsze trudności ze znalezieniem własnych czterech ścian mają mieszkańcy Oulu (uważa tak 71 proc. badanych), Bradze (64 proc.) oraz Atenach i Maladze (po 62 proc.). Najtrudniej zaś jest w Paryżu (95 proc.), Monachium (93 proc.), Genewie i metropolii paryskiej (po 92 proc.) oraz Sztokholmie (91 proc.).
Szkoły i edukacja
Problemy europejskiego południa – krajów, które zostały objęte zarządem trojki (zespołu złożonego z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) z uwagi na zadłużenie, ale także Bułgarii i Włoch czy nieunijnej Turcji – stały się widoczne także przy pytaniu o zadowolenia ze szkół i innych centrów edukacyjnych. Wśród państw z najmniejszym udziałem osób zadowolonych są tylko państwa południowe. Najgorzej jest w następujących miastach: Palermo (43 proc.), Stambule (44 proc.) oraz Sofii (47 proc.).
Najlepiej z kolei wypadają państwa skandynawskie, Beneluks, Francja i Portugalia. Pierwszą trójkę tworzą: Groningen i Rennes (po 88 proc.) oraz Braga (87 proc.).
Polska
W Polsce przepytano mieszkańców czterech miast – prócz stołecznej Warszawy, były to Białystok, Gdańsk i Kraków (szczegółowy raport TUTAJ). W przeciwieństwie do podobnych badań Eurobarometru z lat 2006 i 2012, w najnowszej edycji wszystkie miasta prezentują podobny poziom zadowolonych mieszkańców: 93 proc. w Warszawie, 94 proc. w Gdańsku i po 95 proc. w Białymstoku i Krakowie.
W Warszawie, według jej mieszkańców, najgorzej jest z już wspomnianą służbą zdrowia (34 proc. zadowolonych). Warszawiacy natomiast bardziej od gdańszczan i krakowiaków są zadowoleni ze stanu ulic i budynków, ale poza tą kategorią stolica pozostaje w tyle za pozostałymi trzema miastami.
Praca i mieszkanie
Zwiększa się, w porównaniu do 2012 r. też poczucie, że w danym mieście łatwo jest znaleźć pracę, choć nadal oscyluje ono ok. poziomu 50 proc. (Warszawa – 54 proc., Gdańsk – 44 proc., Kraków – 43 proc.). Tylko w Białymstoku jest ono niższe – na poziomie 12 proc.
W Białymstoku najłatwiej jest także znaleźć miejsce do mieszkania za rozsądną cenę. Takiej opinii jest 57 proc. białostocczan w porównaniu do 40 proc. gdańszczan, 33 proc. krakowiaków oraz 24 proc. warszawiaków. We wszystkich miastach prócz Warszawy miał miejsce niewielki wzrost w porównaniu do 2012 r.
Cudzoziemcy
Polacy uważają także, że „obecność cudzoziemców jest korzystna dla naszego miasta”. Sądzi tak 83 proc. mieszkańców Gdańska, 80 proc. Krakowa, 71 proc. Białegostoku oraz 70 proc. Warszawy. We wszystkich miastach zanotowano spadek w tym pytaniu w porównaniu do 2012 r.
Natomiast na pytanie, czy cudzoziemcy w danym mieście są dobrze zintegrowani twierdząco odpowiedziało 56 proc. krakowiaków, 51 proc. gdańszczan, 46 proc. białostocczan oraz 45 proc. warszawiaków. W przeciwieństwie do poprzedniego pytania, ocena zintegrowania poprawiła się w ciągu ostatnich trzech lat.
Powietrze i inne problemy
Biorąc pod uwagę wyniki badań stanu powietrza, ciężko uznać za zaskakujące odpowiedzi o zadowolenie z jakości powietrza. Tylko 16 proc. respondentów w Krakowie wyraziło z niego zadowolenie, w porównaniu do 51 proc. warszawiaków, 73 proc. gdańszczan i 92 proc. białostocczan.
We wszystkich czterech miastach w pytaniu o trzy największe wyzwania stojące przed miastem i jego mieszkańcami pojawia się odpowiedź „opieka zdrowotna” – na pierwszym miejscu w Gdańsku i Warszawie, na dalszych w pozostałych miastach. Infrastruktura drogowa także jest wymieniana w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. W Białymstoku i Gdańsku mieszkańcy martwią się także bezrobociem, w Warszawie – dostępnością do edukacji i szkoleń, a w Krakowie – jakością powietrza.
Autor: EurActiv.pl